Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Rootsist on saamas islamimaa: tegevust alustas uus moslemipartei

-
09.06.2021
See ei toimu mitte Lähis-Idas, vaid Rootsis – moslemid protesteerivad palestiinlaste toetuseks ja Iisraeli vastu.
© Scanpix

Rootsis tegutseb uus moslemipartei Party Nyanset, mis hakkab püüdma hääli Rootsi moslemikogukondades ja on seadnud eesmärgiks pääseda 2022. aasta parlamendivalimistel parlamenti.

Partei esimees Mikail Yüksel teatas oma 200-le TikToki konto jälgijale reedel, et partei tegeleb enda reklaamimisega isegi Türgis. 2019. aastal asutatud partei võib koguda Rootsis potentsiaalselt päris palju toetust, kuna riigis elab umbes 810 000 moslemit, mis moodustab ligikaudu 8,1% rahvastikust. Neist umbes 50 000 on Türgi juurtega.

Nyanset kodulehel on kirjas, et partei esindab kõiki rootslasi, olenemata inimese usutunnistusest või taustast. Parteiprogramm hõlmab tervet rida olulisi teemasid, alates kooliharidusest ja pensionist kuni immigratsiooni, integratsiooni ja religioonini.

Partei vältel on populism ja ksenofoobia tekitanud olukorra, kus „liberaalid ei ole enam liberaalid ja sotsialistid ei ole enam sotsialistid“. Moslemitele ja Aafrika päritolu inimestele tuleks Nyanseti arvates anda vähemuste staatus ja islamofoobia ning afrofoobia tuleks kriminaliseerida. „Meie eesmärk on takistada Rootsi muutumist Prantsusmaaks,“ ütles Mikail Yüksel intervjuus Türgi päevalehele Yeni Şafak jaanuaris.

Yüksel peab probleemiks ka antisemitismi, ehkki partei on näidanud end Palestiina riigi pooldajana. Nyanseti suhtumine Euroopa Liitu on Yükseli sõnul „sõbralik“, kuid nad vastustavad EL-i ühisrahale üleminekut.

Mikail Yüksel saabus Rootsi 2001. aastal ja esialgu töötas ta nõudepesijana. Seejärel asus ta õppima ning liitus Rootsi Keskparteiga. Enne 2018. aasta valimisi heideti ta parteist välja väidetavate sidemete eest Türgi rahvusliku rühmitusega. 2019. aastal antud intervjuus Türgi lehele Daily Sabah ütles Yüksel, et ta heidate mu välja, kuna „ma ei olnud nõus võtma sõna Türgi presidendi Erdoğani vastu“.

Allikas: Euractiv