Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Saigon 1975, Kabul 2021

-
13.08.2021
Inimesed ronivad üle Saigoni lennuvälja piirdeaia, et pääseda USA armeekopteritele. Saigon, 29. aprill, 1975. Nüüd on sama kordumas Afganistanis.
© Scanpix

Kogu maailmas on tuntud pildid sellest, kuidas USA armee 1975. aasta aprilli lõpus vietkongi vägede pealetungis Saigonile linna lennuväljalt paanikas inimesi evakueeris. Ajalugu kordub, sedapuhku Afganistanis Kabulis, kust lahkub NATO ja põgenevad temaga koostööd teinud afgaanid.

USA saatis neljapäeval sõdurid Kabuli lennujaama, et turvata saatkonnatöötajate äratoomist islamiliikumise Talibani kiire pealetungi eest, vahendab BNS.

“Vähendame veelgi oma tsiviiljalajälge Kabulis muutuva julgeolekuolukorra valguses,” ütles välisministeeriumi pressiesindaja Ned Price ajakirjanikele. Price lisas samas, et saatkond jääb avatuks.

USA kaitseministeerium tegi pea kohe pärast seda aga avalduse, milles kinnitas, et Kabuli lennujaama saadetakse 3000 sõjaväelast eesmärgiga tagada saatkonnatöötajate turvaline evakueerimine.

“Esimesed jõud koosnevad kolmest jalaväepataljonist, mis on praegu keskjuhatuse vastutusalas. Nad liiguvad järgmise 24-48 tunni jooksul Kabuli rahvusvahelisse lennujaama,” sõnas kaitseministeeriumi pressiesindaja John Kirby.

Bideni-Ameerika põgeneb lüüasaanuna Afganistanist ja nii nagu sai Vietnam kommunistide saagiks, pole kahtlustki, et Kabulis tuleb taas võimule Taliban. Islamiliikumine võtab juba loetud tundidega üle provintsikeskusi – alles saabus teade riigi suuruselt teise linna Kandahari vallutamisest, varem langes Herat. Eelmisest võimulepääsust möödub Talibanil tänavu 25 aastat.

Afganistanis ei saa lüüa mitte USA ja NATO, vaid kogu Lääs. On naeruväärne ja jälk lugeda uudiseid a la “EL hoiatas Talibani vägivallaga võimu haaramisel isolatsiooni eest”. Euroopa Liit, ÜRO ja kogu liberaalne Lääs ei suutnud aastaid mitte midagi Afganistani stabiliseerimiseks ära teha, ja nüüd lendab paljudelt huultelt sõnavaht selle kohta, mida Taliban teha ei tohi ja mis karistused talle selle eest järgnevad.

Islamiliikumine Taliban sülitab Lääne avaldustele, sest neile ei loe mitte liberaalide ähvardused, vaid Koraan, ja nad saavad oma soodsas kohas ka ilma Lääneta hakkama, sest kõrval jagub totalitaarseid ja pooltotalitaarseid režiime küll: Iraan, Pakistan, Türgi, Hiina…

Afganistan on käest antud, Lääne liberaalne demokraatia oli sinna sobimatu ja nüüd on riiki taas saabumas usuäärmuslik režiim, mis teeb kindlasti naiste elu hullemaks. Kabuli olnuks vaja kõiki neid feministeeriume ja liisapakostasid, kes tegelikkuses võitlevad läänelikus ühiskonnas oma meeste vastu. Ka president Kaljulaid käis hiljuti Kabulis, justkui ütlemas, et naised, teiega oli tore haridusprogramme vorpida, aga me nüüd läheme.

ÜRO, EL ja paljud teised ideoloogilised moodustused halavad nüüd Afganistani kaotamise üle ja pilluvad mõttetuid ähvardusi, mis kedagi ei huvita – aga ehk tulnuks rahvusvaheliselt üks võimas vihakõneseadus Afganistanile vorpida, mis takistanuks Talibani võimulepääsu. Liberaalses ühiskonnas see ju toimib…

Afganistani hülgamine jääb Joe Bideni CV-sse, nagu teistegi liitlaste reetmine, näiteks Nord Stream 2 kaudu.

Lääs ei osanud õppida Nõukogude Liidu lüüasaamisest – põgenes sealt ju pärast kümneaastast sõda 1989. aastal ka viimane Nõukogude Armee väeosa kindral Boriss Gromovi juhtimisel, millest on pajatanud ka seltsimees Kristjan. Afgaanid aga on migrantidena kurikuulsad kogu Läänes, sest neil on ka seal modžahheedide kombed küljes.