Saksa roheliste (ja Eesti presidendi) märg unelm: kliimapassidega globaalsed kliimakodanikud

Maailm,
- Updated
©AP/Scanpix
Kardetavalt tõusuvee alla jääva Tuvalu peasaar Funafuti.

Saksa väljaande Focus andmeil nõuab sealsete Roheliste poliitik ja Bundestagi asepresident Claudia Roth globaalse soojenemise tagajärgedest tingituna „kliimapõgenikele“ nn rohelist kliimapassi.

Bundestagi asepresident peab hädatarvilikuks tegutseda kiiresti Vaikse ookeani saareriikide kodanike puhul. Sealsed elanikud ei tohiks tema arvates muutuda kodakondsusetuks, kui nende riiki enam füüsiliselt ei eksisteeri.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

See dokument võiks “võimaldada mõjutatud isikutel varakult liikuda turvalistesse riikidesse – ja anda neile seal kodakondsusetaolised õigused”, rääkis Roth reedel Saksamaa ajalehtedele. Roheliste ettepanek selle kohta oli Bundestagi päevakorras keskpäeval.

Taotluses kutsutakse föderaalvalitsust üles selles küsimuses rohkem osalema. “Kliimakriis on rände ja põgenemise põhjustaja – eriti Okeaanias, mis on ise globaalsele soojenemisele kõige vähem kaasa aidanud,” ütles Roth. “Kliimakaitse on seega globaalse õigluse küsimus.” Praeguseks olevat sellele Saksamaal pööratud liiga vähe tähelepanu.

Bundestagi asepresident peab vajalikuks tegutseda eriti seoses Vaikse ookeani saareriikide kodanike heaks, kelle riik ähvardavat merre kaduda. Selliste riikide nagu Tuvalu ja Kiribati elanikud ei tohiks muutuda kodakondsusetuks, kui nende riiki enam ei oleks. “Rahvusvaheline õigus nõuab kodakondsusetuse vältimist,” ütles Roth. “Võimalus võiks olla ka kodakondsuse saamine vastuvõtvas riigis”.

Kauni ettepaneku taga on senise rändekriisi viimine uude dimensiooni. Ootamata isegi ära seda, et kliima soojenemine toob kaasa vastavaid eesmärke, ennustatakse mingit piibellikku üleujutust. Isegi kui see peaks hakkama teostuma, on maailma üldsusel, eriti naaberriikidel piisavalt aega pakkuda abi emigreerumiseks.

Ent hakates jagama mingeid rohelisi passe kõigile neile, kes väidavad end olevat „kliimapõgenikud“, avame globaalse pandora laeka. Pole siis ime, et meie president Kaljulaid oli kliimahüsteeria vaimus Tuvalu 10 tuhat elanikku juba ilma passidetagi vastu võtma Hiiumaale.

Mart Ummelas, kolumnist

One commentOn Saksa roheliste (ja Eesti presidendi) märg unelm: kliimapassidega globaalsed kliimakodanikud

  • Avatar

    Ma kujutasin ette pealkirja põhjal, et kliimapassi saavad need, kes loodussäästlikult elavad. Joovad kaevuvett, käivad jala, ostavad riideid kaltsukast jne.

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused