Saksamaa on Eestile liitlane, kuid seejuures üsna kasutu – saksa eksperdi jutu järgi

Maailm,
- Updated
©EPA/Scanpix
Saksamaa sõdurid pidulikul rivistusel.

Hiljuti seadis Mart Helme õigustatult kahtluse alla Saksamaa sõjalise võimekuse, kuid lisaks on Berliin kahtlane liitlane ka suhete tõttu Venemaaga.

Postimehes räägib sel teemal Saksa politoloog Janis Kluge, kelle hinnangul on Nord Streami ümber toimuv vastuolus Venemaa vastu kehtestatud sanktsioonidega – huvitav on seejuures asjaolu, et Berliin ei võta majanduskoostööd välispoliitika osana.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Kluge leiab, et nii Venemaale hääleõiguse tagasiandmisega Euroopa Nõukogus kui ka Nord Stream 2 läbisurumisega on läbi surunud oma huvid ja seda EL-i ühtsuse hinnaga – Ida-Euroopa, sealhulgas Baltimaad olid mõlema juhtumi puhul Venemaa vastu. Saksamaa aga peab idaeurooplasi kangekaelseteks ega tee mingeid kompromisse.

Eesti välispoliitika on pikka aega olnud orienteeritud Brüsselile ja EL-is suurt mõju omavale Saksamaale, kuid nüüd selgitab Kluge sakslaste mõttelaadi, mis on armee-vastane ja senini USA kaitsele orienteeruv olnud. Ilmselgelt pole Eestile sellisest Saksamaast sõjalise liitlasena mingit kasu.

Kuni viimase valitsuse ametisse astumiseni tõmbles Eesti välispoliitika ajale jalgu jäänud mõtlemises – opositsioon karjub siiamaani, et uus valitsus purustavat traditsioonilised liitlasuhted. Seejuures aga ei märka sotsid, reformarid ja president seda, et maailm on julgeolekuliselt väga muutunud – Mart Helme kordab seda alatasa üle.

Seega – kui mistahes poliitik kritiseerib liitlasmaades toimuvad, ei maksa kohe röökima hakata, vaid tuleb üle vaadata, ega liitlastest ole vahepeal midagi muud saanud. Saksamaad ei saa praegu kuidagi võimekaks liitlaseks pidada, kui jutuks tuleks Vene agressioon – seda nii nende madala sõjalise võimekuse kui ka tiheda majandusliku koostöö tõttu Kremliga.

UU

2 commentsOn Saksamaa on Eestile liitlane, kuid seejuures üsna kasutu – saksa eksperdi jutu järgi

 • Avatar
  uskmatu-toomas

  Miks peaks venelane üldse alustama sõda NATO vastu aga sellele küsimusele ei oska vastata keegi? Kui valge isa ütleb,et venemaa on ohuks siis see on meie piibel!
  Jälgige maailma ja kogu aeg rünnatakse riike kellel on maavarasid -kas need on kõik ohuks valgele isale ?
  Valge isa suuniste põhjal,suure hädakisa saatel valmistume siin hoopis venemaad kottima !
  Äri ajame ka koos sõprade ukrainlastega omamoodi st.osstame euroopast elektrit,ostame euroopast nii maagaasi kui veeldatud maagaasi aga kõik see pärineb 90% ulatuses venemaalt st.sama gaas aga natuke kallim ja kohe inimsõbralik !Ainult pidevas naabri mõnitamises oleme maailmameistrid ,kuna tatti pritsida tahaks üha enam siis paneme ka siin kohapeal teineteisele täiega !
  Ilusat kolmekuninga päeva !
  Kilplased olid meie kõrval geeniused !

 • Avatar
  Aleksander

  Jääda lootma Saksa- või Prantsusmaa militaartoetusele on kõige rumalam, mida teha. Juba ainuüksi antud nupukeses mainitud relvituks desarmeerumise tõttu. Selle asemel tuleks toetada Poola ettepanekut luua nn. Balti-Mustamere julgeolekuvöö, millega saaks ühineda kõik endised sotslaagri riigid. Ja hoida häid suhteid USA ja UK-ga. Ilmselt ei pane enam kedagi imestama Merkeli ning Macroni soojenenud suhted Kremli peremeestega. Paistab, et stasi agendi ning Gallia perverdi munad on Ljubanka meeste poolt korralikult haardesse saadud. Mõlema riigi ärimehed on nagunii iga kell valmis igale mõrtsukale köit müüma, peaasi, et ‘papp’ tuleks.

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused