Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Saksamaa tahab oma hegemoonia kindlustamiseks Euroopa Liidu liikmesriikidelt vetoõiguse ära võtta

-
08.06.2021
Saksa välisminister Heiko Maas nõuab EL-i ebademokraatlikumaks muutmist.
© Scanpix

Saksamaa välisminister Heiko Maas teatas esmaspäeval, et käes on aeg loobuda vetoõigusest Euroopa Liidus. Tema sõnul on vaja, et EL muutuks rahvusvahelisel poliitikaareenil tõhusamaks, ent praegu on otsustusvõime häiritud riikide tõttu, kes kasutavad vetoõigust EL-i välispoliitika „paralüseerimiseks“.

„Me ei saa endale enam pikemalt lubada nende riikide pantvangis olemist, kes paralüseerivad Euroopa välispoliitikat oma vetodega,“ ütles Maas. Ta teatas, et vetomehhanism tuleb kaotada ja et ta toetab enamushääletuse süsteemi sisseviimist. Arutelud vetoõiguse üle saavad ilmselt olema edasistel EL-i kohtumistel keskseks aruteluteemaks.

Poola asejustiitsminister Marcin Romanowski rõhutas Maasi väljaütlemist kommenteerides, et vetomehhanism on oluline, sest kaitseb väiksemaid liikmesriike Saksamaa ülemvõimu eest.

Romanowski hoiatas, et kui Maasi pakutud muudatus tõesti ellu viiakse, on sellel EL-ile tõsised tagajärjed. „Saksamaa välisminister teatas, et EL-i vetomehhanism tuleb kaotada. Ometigi on tegemist viimase allesjäänud mehhanismiga, mis blokeerib Saksamaa hegemooniat. Ilmselgelt ei talu Saksamaa enam olukorda, kus teised riigid keelduvad kiitmast heaks sakslaste visiooni,“ kirjutas Romanowski sotsiaalmeedias.

Maas ei nimetanud küll otseselt ühtegi riiki nimepidi, kuid näiteks Ungari on viimasel ajal vetostanud EL-i välispoliitilisi ettevõtmisi. Mai keskel kritiseeris Ungari välisminister Péter Szijjártó EL-i ühepoolseid avaldusi Iisraeli teemal. Ungari ja Poola ähvardasid möödunud aastal vetostada ka EL-i taasterahastu eelnõu koos kogu EL-i eelarvega, kuna eelnõus taheti siduda väljamaksed nn õigusriigi põhimõtetest kinnipidamisega. Szijjártó nimetas sellist asja poliitiliseks väljapressimiseks.

Vetoõiguse kaotamisega ei ole konservatiivsematel valitsustel võimalik enam vastustada näiteks EL-i migratsioonipoliitikat ega ka LGBT+ propagandat.

Allikas: Remix News