See asustatud paik Põhja-Aafrikas ei kuulu ühelegi riigile

Maailm,
- Updated
bir tawil

Kas teadsid, et maailmas on leidub asustatud piirkond, mida ei pea enda koosseisu kuuluvaks ühegi riigi valitsus?

Bir Tawil on 2060 ruutkilomeetri suurune ala Egiptuse ja Sudaani piiril, kuid ei kuulu kummalegi nimetatud riigile. Naabruses asuva Hala’ib Kolmnurga tõttu on Bir Tawili vahel nimetatud ka Bir Tawili Kolmnurgaks, ehkki ala on tegelikult nelinurkse kujuga. Bir Tawil või Bi’r Tawīl tähendab araabia keeles ’pikk veekaev’.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Bir Tawili terra nullius’e staatus tuleneb Egiptuse ja Sudaani vahelistest erimeelsustest. 1899. aastal sõlmiti kahe riigi vahel poliitilised sidemed ja 1902. aastal ebaregulaarsed administratiivsed sidemed. Egiptuse pool tunnustab poliitilisi sidemeid, Sudaani pool aga administratiivseid sidemeid. Kujunenud taustal leiab kumbki riik, et Hala’ibi Kolmnurk kuulub talle, kuid Bir Tawil ei kuulu kummalegi.

Kuna tegemist on de jure omanikuta territooriumiga, on mitmed eraisikud ja organisatsioonid üritanud kuulutada Bir Tawili enda omaks. Piirkonna eraldatuse ja karmi kliima tõttu on siiski suurem osa sellistest nõuetest postitatud internetti maailma teistest paikadest, mitte Bir Tawilist. Üks niisugustest postitajatest oli Jack Shenker, kes väitis, et külastas 2011. aastal Bir Tawili ja viis sinna kollase kõrberebase kujutise ja mitmevärvilise taustaga lipu.

Üheks erandiks on olnud USA kodanik Jeremiah Heaton, kes reisis Bir Tawili 2014. aastal, et kuulutada piirkon iseseisvaks riigiks, Põhja-Sudaani kuningriigiks. Seejärel kuulutas ta välja nn omaloodud saatkondade võrgustiku mujal maailmas, kuid ühegi riigi valitsus ei ole Jeremiah Heatoni nõuet tunnustanud.

 

Kirju gloobus on Uute Uudiste rubriik, kus vaadeldakse ilmaelu kogu tema hiilguses ja viletsuses.

 

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused