Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

“See ei ole meie sõda!” Saksamaal tugevnevad Venemaad soosivad meeleolud Ukraina sõja mistahes hinnaga lõpetamiseks

-
26.08.2022
Saksamaa 9. mail – ühel pool toetus Ukrainale, teisel pool Venemaale. München, Odeonsplatz.
© Scanpix

Saksamaal nõuavad osad valitsuspartei SPD (sotsiaaldemokraadid) liikmed kiiremas korras relvarahu sõlmimist Ukrainas ja sõja lõpetamist. Rahuläbirääkimiste vahendajaks soovitavad nad Hiinat. „Vajame võimalikult kiiresti relvarahu, mille pinnalt oleks võimalik alustada ulatuslikke rahuläbirääkimisi,“ kirjutavad seltsimehed oma avalduses pealkirjaga „Relvad peavad vaikima!“

Kirja autorid nõuavad pingete deeskaleerimist, ehkki mainivad, et põhimõtteline suhete paranemine Moskvaga on võimalik alles pärast Vladimir Putini ajastu lõppu. Selleks tuleb aga eelnevalt „tunnistada reaalsust – mis ei pruugi igaühele meeldida – ja leida Venemaa valitsusega modus vivendi, mis välistaks sõja edasise eskalatsiooni“.

Berliin on korduvalt rõhutanud, et ei plaani teha Ukrainale mingeid ettekirjutusi selles osas, kuidas ja millistel tingimustel peaks Kiiev alustama läbirääkimisi Venemaaga. Samas on mitmed rahuläbirääkimisi nõudvad sotsiaaldemokraadid ka Bundestagi või europarlamendi liikmed või kuuluvad liidumaade parlamentidesse.

Kirja autorite arvates peaks läbirääkimiste vahendaja rolli võtma üle Hiina, ühtlasi on nad vastu relvastuse tugevdamise plaanidele ja hoiatavad tuumasõja ohu eest, mille võib vallandada raskerelvastuse saatmine Ukrainasse. Nende sõnul ületataks tankide või hävituslennukite tarnimisega Ukrainale n-ö punane joon ja Venemaa tõlgendaks seda sõtta sekkumisena.

Sarnase ettepanekuga tulid hiljuti välja ka Saksi-Anhalti liidumaa Halle-Saalekreisi piirkonna ametiühingu liikmed, kes saatsid kantsler Olaf Scholzile (SPD) avaliku kirja, milles nõuavad sanktsioonide lõpetamist Venemaale ja läbirääkimiste alustamist sõja lõpetamiseks Ukrainas.

Nad küll toonitavad, et Venemaa rünnak Ukrainale on nende silmis tõsine kuritegu, kuid samas on nad mures „oma laste ja lastelaste tuleviku pärast, mures oma ettevõtete edasise püsimajäämise pärast, mures oma riigi pärast“. Kirja saatjad leiavad, et nad ei ole valmis ohverdama oma raskelt kättevõideldud elustandardit Ukraina nimel. „See ei ole meie sõda,“ seisab kirjas.

Allikad: Die Welt, Remix News