SEE EI OLE NALI: Berliinis nimetatakse tänavaid ümber aafriklaste järgi

Rubriik Maailm On
©kuvatõmmis
Uus tänav Berliinis: Maji-Maji-Allee

Saksamaa pealinnas Berliinis tehti algust viis aastat kestva projektiga, mille eesmärgiks on tuua välja riigi osa Euroopa kolonialismis. Näiteks kavatsetakse ümber nimetada kõik tänavad, mis kannavad omaaegset imperialismi vedanud isikute nimesid. Asemele tulevad näiteks Anna-Mungunda-Allee ja Maji-Maji-Allee.

Projekt nimega „Postkoloniaalne mälestus linnas“ on Berliini linnamuuseumi ja kolme valitsusvälise organisatsiooni koostöös toimuv ürituste ja näituste sari. Lisaks sellele toimub viie aasta jooksul ka iga-aastane festival, mis on pühendatud nn dekoloniseerimisele. Üks osalevatest organisatsioonidest on Initiative Schwarze Menschen in Deutschland (ISD) [sks k: initsiatiiv mustanahalised Saksamaal] kelle esindajate meelest on tegemist üha olulisemaks muutuva teemaga.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

„Migratsiooni seostatakse praegu postkoloniaalse ajalooga,“ ütles ISD kõneisik Tahir Della. „Endised koloniaalmaad ei saavutanud tegelikult kunagi täielikku iseseisvust. Ikka veel eksisteerivad sõltuvussuhted globaalse põhja ja globaalse lõuna vahel, mille juured ulatuvad kolonialismi aega ning mille tagajärjel seisame silmitsi migratsiooniga.“

Weddingi linnaosa nn Aafrika kvartalis on näiteks hulgaliselt tänavanimesid, mis on seotud Aafrikaga. Osad neist on lihtsalt mõne linna või riigi nimed, kuid mitmed tänavad on nimetatud kolonialismiaegsete juhtivisikute järgi, nagu näiteks Petersallee, mis kannab endise kõrge Ida-Aafrika komissari Carl Petersi nime. Petersi hüüdnimi oli suahiili keeles mkono wa damu, mis tähendab tõlkes „verise käega mees“. Nüüd on kohalik omavalitsus otsustanud muuta Petersallee nime ja asendada see kahe uue nimega: Anna-Mungunda-Allee ja Maji-Maji-Allee.

Paljud kohalikud on nimevahetuse vastu protesteerinud, samuti on sellist sammu kritiseerinud parempoolsed ja migratsioonivastane partei Alternatiiv Saksamaale (AfD). Detsembris kutsuti AfD eestvedamisel Saksamaale kõnelema kolonialismispetsialist Bruce Gilley, kes on avaldanud palju kõmu tekitanud artikleid, milles ta muuhulgas on väitnud, et sakslased käitusid Aafrikas tunduvalt inimlikumalt kui mõned teised kolonialistid ning aitasid kaasa Ida-Aafrika julgeoleku ning majandusliku stabiilsuse tagamisele.

Allikas: Deutsche Welle

 

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused