Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Sõnumid Saksamaa relvajõudude kohta kinnitavad taas, et Mart Helme rääkis omal ajal õiget juttu

02.08.2023
Saksamaa kaitseminister Boris Pistorius külastab Bundeswehri meditsiinikeskuse õppust.
© Scanpix

Sellest ajast, mil EKRE tollane juht Mart Helme Saksamaa kaitsevõimet kritiseeris, on palju vett merre voolanud. Tollal sööstis terve liberaalne leer kohe rahvuskonservatiivide liidri kallale, süüdistades teda NATO õõnestamises, kuid Mart Helme hoiatus on pidavalt mujaltki tõestust saanud ja saab nüüd taas.

Saksa relvajõududel on probleeme uute sõjaväelaste värbamisega, tunnistas kolmapäeval kaitseministeerium.

Bundeswehr on kannatanud pikalt ressursi- ja rahapuuduse all, kuid Venemaa täiemahuline sõda Ukrainas tõi kaasa kantsler Olaf Scholzi lubaduse kaitsekulutusi suurendada.

Keskseks probleemiks on aga saanud uue sõjaväelaste põlvkonna värbamine, ütles kaitseminister Boris Pistorius Stuttgarti lähedal relvajõudude karjäärikeskust külastades.

“Kõik räägivad personalinappusest Bundeswehr – ja mitte keegi ei tea seda paremini kui mina,” ütles ta. “Meil oli sel aastal seitse protsenti vähem soovijaid kui eelmise aasta samal perioodil.”

Väljalangevus õppe vältel on umbes 30 protsenti, lisas Pistorius.

Bundeswehri ees seisvad probleemid tõi märtsis välja üks parlamendiliige, öeldes, et sõjaväel on kõike liiga vähe ja kasarmud on kurvas seisus. Mõnes kasarmus ei ole internetti ja isegi töötavaid tualette, ütles sõjaväe olukorda uurinud parlamendikomisjoni liige Eva Högl.

Ümberkorraldusteks relvajõududes on loodud 100 miljardi eurone fond, kuid Högli sõnul ei kulutatud ülibürokraatliku otsustussüsteemi tõttu sellest 2022. aastal sentigi.

Pistorius ütles, et noorem põlvkond muretseb tööelu tasakaalu pärast rohkem kui varasemad, sestap ei taha sõjaväekarjäär sellesse hästi sobida.

Lisaks on Saksa ühiskond hakanud vananema ning tööpuudus on paljudes tööstusharudes. “2050. aastaks on meil vanuserühmas 15-24 inimesi praegusest 12 protsenti vähem,” ütles kaitseminister.

Bundeswehr on võtnud eesmärgiks tõsta sõjaväelaste arv praeguselt 180 000-lt 2031. aastaks 203 000-le, kuid Pistorius ütles, et see arv vaadatakse üle. (AFP-BNS)

Bundeswehri üks suurimatest laostajatest oli praegune Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen siis, kui ta oli Saksamaa kaitseminister.