Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Soome kaitsepolitsei hinnangul on terrorismioht tõusnud, rahvusvaheline kriisigrupp arvab sama

-
02.04.2020
Talibani pühasõdalased.
© AFP/Scanpix

Soome kaitsepolitsei (Supo) andmetel on terrorismiohu tase Soomes neljaastmelisel skaalal tasemel kaks ehk tõusnud, teatas Supo oma neljapäeval avaldatud aastaraamatus.

Terrorismi tõkestamise jaoks oluliste isikute arv oli eelmisel aasta umbes 390, märkis Supo ja lisas, et nende isikute terrorismi toetav tegevus on varasemaga võrreldes süvenenud.

Rahvusvaheliste äärmusterroristlike rühmituste oht lääneriikides on suurenenud. Supo sõnul on äärmusrühmitus Islamiriik oma territooriumi vähenemisest hoolimata endiselt ohuks lääneriikidele ning nende sooviks on viia ellu terrorirünnakuid Euroopas.

Rahvusvaheline Kriisigrupp (ICG) hoiatas teisipäeval, et pandeemia ähvardab õõnestada globaalset solidaarsust, mis on äärmuslastega võitlemiseks hädavajalik.

“On peaaegu täiesti kindel, et COVID-19 õõnestab siseriiklikku julgeolekut ja rahvusvahelist IS-vastast koostööd, lubades pühasõdalastel paremini suurteks terrorirünnakuteks valmistuda,” teatas ICG.

Kuigi analüütikute sõnul on liiga vara öelda, millistes rünnakutes saab süüdistada koroonaviiruse kriisi kuritarvitamist, viisid islamiäärmuslased märtsi lõpus läbi seni ohvriterohkeima rünnaku Tšaadi sõjaväe vastu, tappes vähemalt 92 sõdurit.

Äärmusrühmitused Islamiriik (IS) ja Al-Qaeda näevad koroonaviirust ohuna, kuid osa nende võitlejaid peavad pandeemiast tingitud segadust ka võimaluseks leida uusi toetajaid ja asuda rünnakule.

Egiptuses sagenesid kahe sõjaväeametniku sõnul märtsis IS-i rünnakud Siinai poolsaarel, kuid julgeolekujõud hoidsid ära vähemalt kolm suuremat rünnakut.

Kuigi Süürias ja Iraagis ei ole rünnakud alates viiruse sinna jõudmisest sagenenud, on USA juhitud koalitsioon pandeemia tõttu peatanud Iraagis kohalike vägede väljaõppe.

Ka mujal on märke USA, Briti ja teiste sõjavägede taandumisest viiruse tõttu, mis võib anda äärmuslastele võimaluse tegutsemiseks.

See on oht näiteks Aafrika konfliktikolletes Sahelis, Tšaadi järve regioonis ja Somaalias, kus liitlastele on viimastel kuudel muret valmistanud kuuldused, et USA sõjavägi kaalub piirkonnast taandumist.

Äärmusrühmituste hiljutistes sõnumites on näha muret viiruse pärast segatuna bravuuriga. Väidetakse, et taud on karistus uskmatutele, ent samas manitsetakse oma järgijaid kahetsema ja enda eest hoolt kandma.

Al-Qaeda soovitas teisipäeval tehtud pöördumises, et mittemoslemid kasutaks karantiiniaega islami uurimiseks. Islamiriik ärgitas oma toetajaid aga vältima halastuse üles näitamist ja kasutama selle asemel kriisi rünnakute korraldamiseks.

Osa äärmusrühmitusi näitab aga märke, et sarnaselt ülejäänud maailmale, proovivad nad koroonaviirusest aru saada ja sellele reageerida.

Somaalias pidas Al-Qaedaga seotud rühmitus Al-Shabaab märtsis viiruse arutamiseks maha harukordse viiepäevase liidrite kohtumise. Rühmitus tunnistas viiruses kätkevat ohtu maailmale, sealhulgas moslemitele.

Al-Shabaabi pressiesindaja ütles AP-le, et praegu on liiga vara öelda, kas rühmitus võtab kuulda ÜRO üleskutset rünnakud pandeemia tõttu lõpetada ja lubada enda kontrollitud aladele ligi tervishoiutöötajaid.

Afganistanis on Taliban läinud isegi kaugemale, avaldades õppevideoid desinfitseerimise kohta ja fotosid oma võitlejatest jagamas kaitsemaske ja seepi. Samuti pakkus Taliban turvagarantiisid koroonahaigeid abistavatele või viiruse levikut takistada aitavatele organisatsioonidele. (BNS)