Soome maadleb sundabieludega — see ei peaks olema ühe Põhjamaa probleem, kuid on

Maailm,
Noor moslemitüdruk
©AFP Photo/Scanpix
Noor moslemitüdruk

Soome on Euroopa, Põhjamaa ja kristlik kultuuriruum, kuid immigratsioon on põhjanaabrite juurde kokku toonud sellised probleemid, mida varem ei tuntud ja mille lahenduseks puuduvad ka tõhusad meetmed.

Põhjanaabrite juures on praegu üsna tavalised alaealiste sundabielud, mida viiakse läbi valdavalt välismaal, kuhu tüdrukud meelitatakse erinevatel ettekäänetel. Mõistagi pole tegu põlisrahva, vaid niinimetatud uussoomlastega.

Sundabielusid esineb Soomes kümnete kaupa mitmel eri moel, mida kinnitavad ka inimõiguste liidu ja justiitsministeeriumi uuringud. Kõige tavalisem moodus on viia alaealine tüdruk vanemate kodumaale ja panna ta seal tüdruku tahte vastaselt kellegagi paari, vahendab eestinen.fi väljaannet Iltalehti.

Tüdrukutele vanuses 16-17 eluaastat ei öelda enne seda mitte midagi ja nad pannakse paari täiesti tundmatute meestega reisi käigus. Pered on tavaliselt asjad enne paika pannud. Sagedased on juhud, kus tüdrukuid sellise paaripanekuga karistatakse selle eest, et nad on kellegagi sõbrustanud või seksinud. Paaripanekuga kindlustatakse, et selline asi lõpeb.

Selliseid liitusid sõlmitakse ka Soomes, aga tavaliselt toimuvad sellised asjad välismaal. Üks sundabielu põhjus võib olla ka selles, et nõnda saadakse tuua mees Soome elama. Ametlikesse registritesse selliste abielude kohta tavaliselt mingit märget ei jää. Tegemist on usuliste liitudega ja neid sõlmitakse ka siis, kui tegemist pole sundabieluga.

Soome saabunud pagulaste väitel on sellised abielud täiesti tavalised. Avalikuks tuleb neist aga ainult murdosa.

Nüüd nõuavad Soome inimõiguslased sundabielude kriminaliseerimist, olles justiitsministrile esitanud vastava ettepaneku koos 5500 toetusallkirjaga. Praegu on võimalik sundabielu eest karistada ainult siis, kui tegemist on inimkaubandusega. Ent alati pole sellisel juhul tegemist inimkaubanduse või isegi sunniga, vaid vanemad soovivad oma enda arvates lapsele head.

Põhjamaades on sundabielud varem kriminaliseeritud Norras 2003. aastal, Taanis 2008. aastal ja Rootsis 2014. aastal.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused