Soome valitsuskriisi taga on rohelise välisministri Pekka Haavisto omavoli

Maailm,
- Updated
©Scanpix
Soome välisminister Pekka Haavisto.

Äsja teatas Ilta-Sanomat sellest, et Soome välisminister, Roheliste juht Pekka Haavisto on survestanud oma ministeeriumi konsulaarameti juhti Pasi Tuomineni, et Süüriast toodaks konsulaarküüdiga Soome ära seal al-Holi põgenikelaagris olevad lapsed.

Tegu on ISIS-e terroristide perekondades sündinud lastega, kelle üks vanemaist on Soome kodanik. Selliseid peresid on mitukümmend ja lapsi samuti.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Kui Tuominen keeldus ja teatas, et minister ei saa sundida teda üksikisikuna otsustama elu ja surma küsimuse üle, lasi minister ta lihtsalt ametist lahti.

Ministeeriumis on see juhtum tekitanud üldist hämmeldust, sest Pasi Tuominen on kõrgelt hinnatud ametnik ja diplomaat, kelle ametileping pidi jätkuma veel aastani 2022.

Ettekäändeks ametist vabastamisele oli kaks formaalset põhjust: Venemaa viisapraktika muutmine Euroopa Liidu nõudmistele vastavaks ja see, et Tuominen ei realiseerinud Haavisto ettepanekut Süüria al-Holi laagrist laste koju toomiseks.

Ilta-Sanomate andmeil ärritus Haavisto just viimase vastutegutsemise peale. Ajalehe andmeil oli ministeeriumis käivitatud operatsioon „Kõrb“, mille eesmärk oli tuua soome päritolu lapsed sellest pagulaslaagrist Soome sellel sügisel. Pealegi nõudis Haavisto, et konsulaarjuht toimiks enda nimel, ministrit mainimata.

Haavisto üritas vastutuse operatsiooni eest, millega pidanuks tegelema valitsus, lükata oma ametniku kaela – Tuominen ise pole kogu skandaali kuidagi kommenteerinud.

Kogu sügise on Soomes polemiseeritud selle üle, kas tuua koju ka Soome kodanikest naised, kes on samuti laagris. Konsulaarseaduse järgi ei tohi pealegi lapsi oma emadest lahutada.

Sügise jooksul tehti õiguskantsler Tuomas Pöystile mitu avaldust, milles kritiseeriti Soome valitsust ja peaminister Antti Rinnet (sots), aga ka välisministrit ja siseministrit Maria Ohisalo (roheline).

Suvel oli al-Holi laagris 70 000 inimest. Soomlasi arvatakse seal olevat kümmekond täiskasvanut ja 30 last, osa orvud.

See juhtum osutab taas kord, kui  kahepalgeline on rohelisest välisminister, aga ka kogu vasakvalitsus, mis võib kolmapäeval umbusaldushääletusel põruda.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused