Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Soome valitsuskriisist: A-stuudios tõmmati tormilise poliitikanädala otsad kokku

-
06.12.2019
Tõenäoliselt nädala pilt: ametist taanduv peaminister Antti Rinne ja tema lahkumist kinnitav president Sauli Niinistö.
© Reuters/Scanpix

Uute Uudiste kaasautor Soomest Paul Oja vaatab üle valitsuskriisi sattunud põhjanaabrite juures nädala jooksul toimunu.

“Neljapäeva, 5. detsembri õhtul olid Yle vestlussaatesse A-Talk kutsutud sotsiaaldemokraatide (sd), keskerakonna (kesk), koonderakonna (koond) ja põlissoomlaste (ps) esindajad möödunud tormilisest poliitikanädalast kokkuvõtet tegema ja kujunenud olukorrast ülevaadet andma.

Juttu alustati sellest, et keskerakonnal oli peaministri tagasi astuma sundimises keskne roll.

Veidi taustast. Pärast lõppeva aasta aprillivalimisi peetud valitsuskoalitsiooni moodustamise läbirääkimisi panid paljud imeks, kuidas valimistel suure kaotuse osaliseks saanud keskerakond siiski kampa võeti. Põhjus oli lihtne: sotsidest, vasakliitlastest, rohelistest ja rootslastest koosnev valitsuskoalitsioon ei oleks parlamendis kuidagi enamust kätte saanud.

Põlissoomlaste ja koonderakonnaga ei oleks sotsid mingi ime abil ühist keelt leidnud, kristlastest ja muudest polnud nende väiksuse tõttu palju abi. Jäi üle ainult keskerakond, kes äsjase kaotuse kibeduses uuest võimalusest innuga kinni haaras.

Ajapikku aga selgus, et keskerakond on siiski võõrasse seltskonda sattunud. Oma poliitikas seni pigem keskteest paremale kalduvat liini esindanud erakond oli nüüd sunnitud ajama punarohelist vasakpoolset agendat, mille mõjutamiseks neil kuigi suuri võimalusi ei olnud.

Seda asjaolu märkasid ilmselt ka erakonna toetajad-valijad. Gallupite graafikus vajus partei toetus kõigile ponnistustele vaatamata nukralt allapoole, olles eilseks välja jõudnud 10,6 protsendini (ps 24,3%), mis olevat kõige kehvem tulemus keskerakonna ajaloos. Isegi noore ja kena Katri Kulmuni valimine erakonna esimeheks ei aidanud asja parandada.

Vastates saatejuhi küsimustele peaministri kukutamise kohta eitas Markus Lohi (kesk) igasuguseid vandenõusid ja seletas, et seoses Posti ümber toimuvaga oli juba tükk aega märgata olnud, et peaminister Rinne annab parlamendile vasturääkivaid seletusi. Ka riigiomandi ministri tagasiastumine ei toonud olukorda selgust.

Teisipäeval, 3. detsembril oli Eduskunnas oodata opositsiooniparteide esitatud arupärimise arutelu. Markus Lohi sõnade järgi lõi keskerakonna parlamendifraktsioon reedel (29.11.) kahtlema, kas valitsus saab opositsiooni esitatavate süüdistuste tõrjumisega hakkama. Kui valtsus jänni jääb, mõjub see kogu valitsusele halvasti.

Seda asja kogunetigi reedel arutama. Tulemuseks oli esmaspäeval välja öeldud otsus, et keskerakonna saadikud enam peaministrit ei usalda.

Keegi oli Iltalehti toimetusele tekstisõnumid lekitanud, mis ajalehele kuidagi mõeldud ei olnud. Reporterid tegid nendest omad järeldused ja paiskasid asja kibekiiresti avalikkuse ette.

Sotsid olid nende paljastuste tõttu keskerakondlaste peale surmani solvunud. Keskerakonna parlamendifraktsiooni esimees Antti Kurvinen käis neljapäeval (05.12.) sotside fraktsioonis asja klaarimas.

Õhtuses vestlussaates teatas Tytti Tuppurainen (sd), kes ise tolle vestluse juures oli viibinud, et kuigi asjad jäid lahtiseks ja rahuldavaid seletusi ei saadud, otsustati siiski, et usaldus on taastatud, erakondade vahel valitseb taas rahu ja minnakse monoliitse rindena edasi ühist valitsusprogrammi teostama. Markus Lohi (kesk) kordas oma erakonna esimehe sõnadega hinnangut, et „tema ei muudaks programmis ühtki koma“.

Sotside fraktsioon oli valinud uues valitsuses osalemise koha pealt pinda sondeerima… asendusvalitsuse juhi, sotsiaaldemokraatliku partei esimehe Antti Rinne!

See otsus tekitas teistes vestlejates nõutust. Tytti Tuppurainewn (sd) kommenteeris veidrat uudist nii, et Antti Rinne kaotas usalduse ja astus tagasi kui peaminister, kuid mitte kui partei esimees, poliitik, rahvasaadik või lihtsalt inimene. Nagu oleks tegu rahvastepalliga (minu algkooliaegadel oli selline mäng), kus meeskonna kaptenil võib mitu elu olla, mida ta järjest kaotada võib, kui palliga pihta saab ja seda kinni ei suuda püüda. Et samalaadset mängu suveräänse riigi valitsuspoliitikas mängitakse, üllatas mind mõnevõrra.

Antti Häkkinen (koond) nentis lihtsalt, et see on demokraatia karikatuur.

Markus Lohi (kesk) kommenteeris koalitsioonipartneri lahendust nii, et tema austab iga erakonna vastuvõtud otsuseid kui erakonna tahet ega kipu oma nõuannete või kommentaaridega neisse sekkuma.

Edasise arutelu käigus tuli välja, et sotsid ei välista ka endise peaministri edasist tööd valitsuses reaministrina. Mees ise teatas uudistesaates tõsimeeli, et tema pole selles suhtes veel otsust teinud.

Kokkuvõtteks jäi kõlama Riikka Purra (ps) ja Antti Häkkise (koond) järeldus, et lihtkodanike usaldus valitsuse ja Eduskunna vastu on selle nädala jooksul tugevaid lööke saanud.

Tytti Tuppurainen (sd), kes varemgi on näidanud ennast eriti innuka euroopalike väärtuste eest seisjana ja rahvusriikide korralekutsujana, pidas lõpetuseks vajalikuks meelde tuletada, kuidas praeguses rahvusvahelises olukorras seoses Brexiti ja paljude muude protsessidega demokraatiat löögi alla seatakse. Ei jäänud ebaselgeks, millist poliitikat tema oma erakonna esindajana uuelt peaministrilt ootab.

Edasi arenevad sündmused järgmiselt.

Pinnasondeerija Rinne on saatnud laiali kaks küsimust, millele ootab vastuseid laupäeval (07.12.). Pühapäeval valib sd volikogu uue peaministrikandidaadi. Valitsusläbirääkimisteks puudub ilmselt vajadus, kuna kõik senised koalitsioonipartnerid on nõus jätkama. Teisipäeval (10.12.) peaks uus valitsus olema valmis ametisse astuma.

Järgmisel nädalal esitavad põlissoomlased parlamendile arupärimise välisminister Haavisto tegevuse kohta.

6. detsembril on Soome iseseisvuspäev. Palju õnne, Soome 102!”