Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Soome võtab illegaalidelt kodakondsust ära

-
08.07.2015
Soome pass

Pärast 2011. aastal vastu võetud karmimaid kodakondsusseadusi võeti mullu Soome kodakondsus ära rekordarvult inimestelt, vahendab Yle.

2014. aastal võeti Sooke kodakondsus viieteistkümnelt inimeselt. Peamine põhjus Soome kodakondsuse kaotamiseks on naturalisatsiooni taotlemisel valeandmete esitamine. Soome ametnikud jätkavad esitatud andmete kontrollimist ka pärast seda, kui inimesele on antud kodakondsus. Kui avastatakse, et inimene on millegi kohta valetanud, kaotab ta kodakondsuse.

Samuti võimaldavad seadused kodakondsust ära võtta lastelt, kui selgub, et nende isa ei ole Soome kodanik. Soome seaduste kohaselt saab automaatselt kodakondsuse laps, kelle ema on välismaalane ja isa soomlane, kuid mitte vastupidi. Seega kui isa kaotab valeandmete esitamise eest kodakondsuse, kaotab selle ka tema laps.

Riigist lahkunud kodanike puhul nõuab seadus, et neil jääks alles side Soomega. Lapsena Soome kodanikuks saanud inimesed peavad sellised sidemed looma 22. eluaastaks, vastasel juhul kaotavad nad kodakondsuse. Meeste puhul tähendab see eelkõige sõjaväeteenistuse läbimist. Välismaal sündinud naised saavad samuti oma kodakondsuse säilitada sõjaväeteenistust läbides, kui nad ei suuda teisiti oma sidemeid riigiga tõestada. Mujal Põhjamaades vähemalt seitse aastat elanud soomlastele need karmid reeglid ei kehti.