Surmanuhtluse taastamine Ungaris päevakorral

Maailm,
- Updated
©EPA/ZSOLT SZIGETVARY HUNGARY OUT
Viktor Orban

Ungari peaminister Viktor Orbán tõstatas teisipäeval küsimuse Euroopa Liidu õigusaktidega keelatud surmanuhtluse seadustamisest riigis. Juba nädal aega on Ungaris käinud arutelu karistuste karmistamise teemal, ajendiks palju meelepaha tekitanud pussitamisjuhtum.

Peaminister Orbán ütles Pécsi linnas reporteritele, et praegused karistused raskete isikuvastaste kuritegude puhul on liiga leebed. Probleemi lahendamiseks soovitas ta seadusandlust muuta.

“Surmanuhtluse küsimus tuleks Ungaris võtta päevakorda,” ütles Orbán. Ta pidas vajalikuks “teha kurjategijatele selgeks, et Ungarit ei peata miski, kui meil tuleb oma kodanikke kaitsta.”

Nädal varem hukkus pussitamise tagajärjel Kaposvári linnas 21-aastane naispoemüüja. See tragöödia on raputanud tervet riiki.

Praegused Ungari seadused näevad kõige karmima karistusena ette eluaegset vangistust armupalumisõiguseta. Surmanuhtlus kaotati riigis 1990. aastal. Seni on selle taastamist pooldanud rahvusmeelne partei Jobbik, kelle populaarsus on viimastel kuudel valitsuserakonna Fideszi arvelt jõuliselt tõusnud.

Surmanuhtlus läheb aga vastuollu Euroopa Liidu põhiõiguste hartaga. Budapest on hiljuti karmilt kritiseerinud ka Brüsseli immigratsioonipoliitikat ja ei ole euroliidus just pailapse staatuses.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused