Suurbritannia on vajadusel valmis võtma vastu kolm miljonit Hongkongi kodanikku

Maailm,
©Reuters/Scanpix
Hiina ja Hongkongi lipud.

Ühendkuningriik on valmis avama uksed ligi kolmele miljonile Hongkongi kodanikule, kirjutab peaminister Boris Johnson kolmapäeval Hongkongi ajalehes South China Morning Post avaldatud artiklis.

Johnsoni sõnul piirab Hiina kavandatav uus julgeolekuseadus Hongkongi vabadusi ja on vastuolus kohustustega, millele Peking kirjutas alla 1997. aastal endist Briti kolooniat taas Hiina koosseisu võttes.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

“Paljud Hongkongi inimesed kardavad, et nende eluviis – mille Hiina lubas säilitada – on ohus,” kirjutab Johnson. “Kui Hiina õigustab nende kartusi, ei saa Suurbritannia puhta südametunnistusega lihtsalt õlgu kehitada ja minema kõndida.”

Hiina on viinud 7,5 miljoni elanikuga Hongkongi ärevusse kavaga kehtestada poolautonoomses finantskeskuses julgeolekuseadus, mida Pekingi sõnul on vaja võitluseks “terrorismi ja separatismiga”.

Hongkonglased kardavad, et see annab surmahoobi nende autonoomiale.

Sammu toetab Hongkongi liider Carrie Lam, kes saabus kolmapäeval hommikul Pekingisse, et arutada uut seadust keskvalitsuse ametnikega. Analüütikute sõnul on Hiinal kavas jõustada seadus juba juunis või hiljemalt augusti lõpuks.

Umbes 350 000 Hongkongi kodanikul on koloniaalajast pärinev Briti ülemeremaade (BNO) pass, ja 2,5 miljonil on õigus seda taotleda, ütleb Johnson oma artiklis.

Hongkongi DHL-i büroodes on tekkinud pikad järjekorrad inimestest, kes kiirustavad BNO passi taotlema või pikendama.

Johnson ütles, et kui Hiina võtab uue julgeolekuseaduse vastu, lubab Suurbritannia BNO passi omanikel jääda 12 kuuks riiki ning soovi korral kohalviibimist pikendada. Neile antakse õigus Suurbritannis töötada ja pikemas plaanis on neil võimalik saada Briti kodakondsus.

“See tähendaks üht Briti ajaloo suuremat muutust viisasüsteemis,” kirjutab peaminister. “Ma loodan, et asi ei lähe nii kaugele.”

Praegu on BNO passi omanikul õigus viibida Suurbritannias kuni kuus kuud. (AP-BNS)

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused