Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Suurbritannia tahab kultuuripärandi hävitamisele ja „tühistamiskultuurile“ piiri panna

-
16.02.2021
Äärmuslikud kultuurimarksistid tembeldasid kuulsa peaministri Winston Churchilli rassistiks ja nõuavad tema monumendi eemaldamist. (Scanpix)

Ühendkuningriigi valitsus plaanib hakata trahvima ülikoole, kus toimub sõnavabaduse piiramine nn tühistamiskultuuri vaimus, lisaks on esitatud nõue, et kultuuripärandiga tegelevad ühendused peavad jääma apoliitiliseks. Valitsuse sellise otsuse taga on vajadus astuda vastu Black Lives Matter liikumise eestvedamisel toimunud rünnakutele Briti kultuuripärandi vastu.

Haridusminister Gavin Williamson peaks sel nädalal teatama ametkonna loomisest (Free Speech Champion), millel on õigus hakata trahvima ülikoole, kus diskrimineeritakse inimesi nende poliitiliste vaadete pärast.

Valitsuse allikas ütles Sunday Telegraphile, et sõnavabadus on demokraatliku ühiskonna alus ja et Briti ülikoolid on alati olnud kohad, kus tudengid ja akadeemikud on saanud end vabalt väljendada. „Kampustes toimuv lubamatu vaigistamine ja tsenseerimine on väga ohtlikuks eeskujuks ja seepärast ongi meil vaja toetada sõnavabadust kõrgkoolides, täiendades olemasolevat seadusandlust ning tagades seaduste rikkumise korral jõuline tegutsemine,“ ütles Williamson.

Ühe hiljutise tühistamiskultuuri näitena võib tuua Leicesteri ülikooli, mis teatas jaanuaris, et eemaldab õppekavadest keskaegse inglise keele ja kirjanduse kursused. Geoffrey Chaucer’ „Canterbury lugude“ asemel tahab ülikool keskenduda hoopis tekstidele seksuaalsusest, mitmekesisusest, rassist jne.

Kultuuriminister Oliver Dowden kirjutas: „Uhke ja enesekindel rahvas julgeb oma minevikule otsa vaadata; see rahvas ei ürita põgeneda ega kirjutada ümber ajalugu, millele ta on rajatud. [—] Ajalugu on tulvil moraalselt keerulisi olukordi ja Briti ajaloo tõlgendamine ei peaks olema vabanduseks meie rahva ajaloo ülilihtsustatud viisil rääkimisele, milles mõistetakse küll hukka eelmiste põlvkondade vead, kuid unustatakse samas nende arvukad saavutused. Mineviku puhastamine ebamugavatest elementides ainult hävitab meie arusaama minevikust.“

Suurbritannias tegelevad lisaks ülikoolidele nn tühistamiskultuuriga ka mitmed kultuuripärandiga seotud ühendused. Näiteks avaldas Historic England hiljuti nimekirja küladest, kirikutest, pubidest, koolidest, küladest ja taludest, kes kõik olid väidetavalt saanud kasu orjakaubandusest.

Briti kultuuripärandiga tegelev fond National Trust, mis on muutunud aasta-aastalt üha vasakpoolsemaks, reageeris aga BLM-i stiilis ikonoklastiale omapoolse algatusega, milles võttis sihikule 93 ajaloolist isikut, nende hulgas ka Briti peaministri sir Winston Churchilli, kes kõik olid väidetavalt seotud kolonialismi ja orjandusega.

Allikad: Sunday Telegraph, Breitbart