Suurbritannia üldvalimistel võisid toimuda valimispettused

Maailm,
- Updated

8. juunil Suurbritannia üldvalimistel suurepärase valimitulemuse teinud leiboristide ja nende liidri Jeremy Corbyni häältesumma osas on tekkinud kahtlusi ja valimiskomisjonile on esitatud nõue tuua väidetavate valimispettuste osas kiiresti selgus majja. Nimelt hääletasid Corbynit toetanud tudengid väidetavalt mitmel pool kaks korda.

Valimiskomisjonile on tulnud enam kui 1000 kaebust ja lisaks ka ligi 40 kirja Suurbritannia parlamendiliikmetelt kaebustega, mille kohaselt olid paljud valijad hääletanud 8. juunil kaks korda. Praegu tehakse kaebuste osas koostööd politseiga, et viia läbi uurimine.

Esitatud on tõendeid selle kohta, et tudengid registreerusid valimistele mitmes kohas ja et 2017. aasta valimistele registreerus kokku umbes 500 000 inimest rohkem kui 2015. aasta üldvalimistele. Registreerunute seas oli hulgaliselt tudengeid, kellel on võimalik omada kaht aadressi – kodust aadressi ja ülikooli juures elamise aadressi. Valida tohivad nad siiski ainult ühes kohas. Tudengite topeltregistreerumised võisid aga aidata kaasa leiboristide kõrgele valimistulemusele, kuna Corbyni ja leiboristide poolt hääletasid 8. juunil massiliselt just tudengid.

Näiteks Cantebury’s, kus leiboristide kandidaat võitis oma rivaali konservatiivide ridadest vaid paarisaja häälega, on valimiskomisjon avastanud ootamatult suure arvu registreerunud valijaid.

Sotsiaalmeediast alguse saanud kaebused on viinud tõsise kahtluseni, et valimispettusi oli tegelikult palju rohkem, kui alguses kahtlustati. Valimispettuse eest on karistusena ette nähtud trahv, ent samas puudub süsteem, mis võimaldaks kõiki jaoskondi kontrollida ja iga jaoskond peab hääletamiste kohta eraldi arvet.

Valimiskomisjon möönab, et neil puuduvad kindlad tõendid, mis kinnitaksid laiaulatuslike pettuste toimumist ja ilma korraliku arvutisüsteemita on väga seda raske jälgida ning süüdistusi tõestada. Ent olemas on tõendid selle kohta, et tuhanded inimesed registreerusid valimistele mitmes kohas.

Suurbritannia valitsus on tutvunud valimispettusi puudutavate kaebustega ja lubanud luua uued ning rangemad reeglid taoliste juhtumite ennetamiseks.

Allikas: The Telegraph  refereeris ja tõlkis Triin van Doorslaer

FOTO: AFP/Scanpix – leiboristide liider Jeremy Corbyn 

Kommentaarid

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused