Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Suurbritannias toimub põhjalik euroopaliku demokraatia lammutamine

-
04.04.2019
Leppeta lahkumine on parem kui May halb lepe!
© Reuters/Scanpix

Brexiti takistamine on esile toonud ilmselge fakti, et liberaalne demokraatia praegusel kujul on ennast ammendanud.

Briti seadusandjad on kolm korda maha hääletanud peaminister Theresa May Brüsseliga kokku lepitud lahkumisplaani. Normaalses riigis lahkunuks peaminister kohe pärast esimest põrumist, Suurbritannias aga jätkab May ebapopulaarse kapitulatsioonileppe järjekindlat hääletusele panekut. Erinevatel põhjustel, kuid ikkagi Brexiti kontekstis, on tema valitsuse koosseisust juba lahkunud arvukalt ministreid.

Brexiti pooldajate hinnangul tähendaks see lepe sisuliselt Suurbritannia jäämist Euroopa Liitu vähimagi otsustusõiguseta – see on Brüsseli kättemaks lahkujatele. May aga on algusest peale olnud väljas Brexiti takistamise ja võimalusel põhjalaskmise arvestusega.

Valitsuse vangerdused May leppe läbisurumiseks on olnud uskumatult jõhkrad, läbi proovitakse kõik, mis võimalik, et britid kas ei lahkuks või saaks EL-i hülgamise eest valusalt karistatud. Nii näiteks toimus üks hääletus erinevate edasiliikumise variantide üle.

Briti parlamendi alamkoda hääletas esmaspäeva õhtul maha kõik neli valitsuse lahkumisleppele alternatiivset Brexiti-plaani. Alamkoda hääletas kahe ettepaneku üle, mis nägid ette Ühendkuningriigi lahkumise järel lähedaste suhete säilitamist Euroopa Liiduga ja riigi jäämist esimesel juhul kas kaupade tolliliitu või teisel juhul kaupade ja teenuste ühisturule.

Kolmas ettepanek nägi ette mistahes Brexiti-leppe rahvahääletusele saatmist ja neljas Brexit tühistamist juhul, kui kaks päeva enne plaanitud lahkumist blokist ei ole ühtegi lepet heaks kiidetud. Seejärel hakkas May jällegi taotlema Brexiti edasilükkamist.

Briti parlamendi alamkoda toetas hääletusel ülinapilt Brexiti lisaaja taotlemist, teatasid ööl vastu neljapäeva meediakanalid. Ettepaneku poolt andis hääle 313 ja vastu oli 312 rahvaesindajat.

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker lubas kolmapäeval teha viimase hetkeni tööd, et vältida leppeta Brexitit ja Saksa liidukantsler Angela Merkel lubas pingutada kuni “viimase tunnini” leppeta Brexiti vältimiseks.

Nagu näha, püütakse iga hinna eest läbi suruda May lepe, mis aheldaks britid sõnaõiguseta EL-i külge, samas aga püütakse ära hoida leppeta lahkumist, sest siis oleks riik lihtsalt lahkunud ja edasised läbirääkimised toimuks juba mitte EL-i ja ühe liikme, vaid EL-i ja väljaspool olija vahel.

Igal juhul näitab Brexiti ümber toimuv, et tõelist demokraatiat lammutavad nii euromeelsed britid kui ka ebademokraatliku Euroopa Komisjoni liikmed, kes vilistavad Suurbritannia rahva tahtele, mis öeldi välja referendumil. Demokraatia on Euroopas saanud uue hoobi.