Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Suveräänse Soome riigi parlament arutab, kas ta tohib oma piiriületuspunkte sulgeda

-
29.04.2022
Piiripunkt Soome-Vene piiril Imatras. Pilt on illustratiivne.
© Scanpix

Kymmenen Uutiset 28. aprillil. Soome justiitsminister Anna-Maja Henriksson (Rootsi rahvapartei) teatas infotunnis, et plaanis on täiendada erakorralise olukorra seadust juhuks, kui Venemaa võtab Soome vastu ette hübriidrünnaku, kus võidakse ühe mõjutusvahendina kasutada ka massiivset põgenikevoogu.

Asüülitaotlejate vastuvõtu täielik katkestamine siiski kõne alla ei tule.

Pekka Timonen, justiitsministeeriumi kantsler: „Soome on õigusriik, mis peab kinni enda sõlmitud rahvusvahelistest inimõiguslepingutest ja selle koha pealt olukord on täiesti üheselt mõistetav – sellist valikut ei ole. Mida me võime teha, on see, et me tsentraliseerime asüülitaotluste käsitlemist, aga kuidas ja millisel määral, need on just need küsimused, mida meil tuleb [Euroopa] komisjoniga arutada.“

Eriolukorra seaduse vastuvõtmine siiski venib, kuna Soome peab esmalt Euroopa komisjonilt teada saama, kui mitu piiriületuspunkti Soome vajadusel tohib sulgeda.

Siseminister Krista Mikkonen (rohelised) oli väga murelik: „Me tahame selgust selles, et kui asüülitaotlejal vastavalt rahvusvahelistele lepingutele on alati õigus, niisiis reaalne õigus varjupaika taotleda, siis kuidas seda on võimalik korraldada, kuidas võib seadusandlusse kirja panna need asjad, milles tahame selgust saada.“ Seda selgust nähtavasti Brüsselist otsima minnaksegi.

Opositsioon laitis seaduse täiendust puudulikuks, kuna varjupaigataotlejate vastuvõtu katkestamist isegi eriolukorras ei ole selles ette nähtud.

Eduskunnas peetud diskussioonis võttis teema kokku Põlissoomlaste esimees Riikka Purra: „Te ei ole valmis seadma soomlaste ja Soome riigi turvalisust turvapaigataotlejate õigustest kõrgemale.“

Justiitsminister Henriksson väitis vastu, et pagulaste võimaliku kasutamise vastu hübriidrünnakus on ettevalmistused tehtud, ka seadusesse on uusi asüülitaotlejaid puudutavaid paragrahve tulemas, kui vaid valitsuse vestlused Euroliiduga edasi liiguvad.

Keskerakonna (keskustapuolue) esimees, finantsminister Annikka Saarikko lubas küll lennukalt, et Soome kaitseb oma piire igas võimalikus olukorras. Kuidas seda teha, kui selleks seadusandlikku alust ei saa loodud, jättis ta targu täpsustamata.

Nii korraldab suveräänne riik oma seadusandlust ähvardava rünnaku palge ees.

Paul Oja, Uued Uudised Soomest