Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Suveräänsust pooldav Vabaduspartei tegi Hollandis suurepärase tulemuse

-
08.06.2024
Geert Wilders
© Scanpix

Euroopa Parlamendi valimised on täies hoos, Eestis on valimispäev juba homme, 9. juunil ja eelvalimised on kestnud juba terve nädala. Hollandis toimusid valimised – erinevalt Eestist – 6. juunil, s.t ühel päeval, ilma eel- ja e-valimisteta, ning esialgsed tulemused kinnitavad, et esimene samm rahvuslaste edu suunas on tehtud.

Geert Wildersi juhitud Vabaduspartei (PVV) tegi valimistel suurepärase tulemuse – esialgsete tulemuste järgi saavad nad Euroopa Parlamendis seitse kohta. Viis aastat tagasi oli PVV-l europarlamendis vaid üks saadik. Immigratsioonivastane ja rahvusriikide suveräänsust pooldav Wilders ütles esmaseid tulemusi kommenteerides, et tegemist on väga positiivse märgiga. „Ja see on ka märk Brüsseli eliidile, et olukord on muutumas. See on signaal, mille väga paljud Hollandi valijaid täna saatsid, et nad tahavad teistsugust Euroopa Liitu ja tugevamat rahvusriiki. Nad ei taha mitte võimu edasist koondumist Euroopasse, vaid täpselt vastupidist.“

Teine suveräänsust pooldav rahvusmeelne partei Demokraatia Foorum (FvD) sai seekord ühe koha. Lisaks sai esmakordselt europarlamenti kolme kohaga Hollandi põllumeeste õiguste eest seisev ja äärmusliku rohepöörde vastu võitlev põllumeeste partei Boer Burger Beweging (BBB).

Hollandi valimistel tegi parima tulemuse – kaheksa kohta – endise eurokraadi Frans Timmermansi juhitud roheliste ja sotsiaaldemokraatide liit (GL/PvdA), kes kaotas viie aasta taguse ajaga võrreldes ühe koha. Senise peaministri Mark Rutte juhitud liberaalne VVD (Rahvapartei Vabaduse ja Demokraatia Eest) sai seitse kohta.

Wildersi juhitud PVV kuulub Euroopa Parlamendis Identiteedi ja Demokraatia (ID) fraktsiooni, mille liige on ka EKRE ja mis võimalikul liitumisel Euroopa Konservatiivide ja Reformistide (ECR) fraktsiooniga aitaks kaasa suure rahvuslaste jõu moodustamisele europarlamendis.

Wirders ja PVV võitsid möödunud aasta novembris suurelt Hollandi üldvalimised ja sellest ajast saadik on nende toetus ainult suurenenud. Nende üheks oluliseks eesmärgiks on kehtestada Hollandis ja Euroopa Liidus rangem asüülipoliitika. „Me tahame vähem immigratsiooni, me tahame rangemaid asüülireegleid -ja poliitikat,“ ütles Wilders neljapäeval Haagis valimiskasti juures.

Konservatiivne mõttekoda MCC Brussels kommenteeris Hollandi valimiste esialgseid tulemusi järgmiselt: „EL oma mullis võib ehk tunda kergendust selle üle, et nende mees Timmermans võitis napilt Wildersit. Kuid tegelikkuses on populistide hetk käes – täpselt nii nagu EL-i eliit ka pelgas.“

Allikas: The European Conservative, NOS