Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Täna on Leedu Iseseisvuspäev – palju õnne leedu rahvale!

-
16.02.2021
Plaju õnne, iseseisev Leedu!

Leedu iseseisvus kuulutati välja vaid nädala jagu enne, kui seda tegid eestlased – seega on meil põhjust teineteist neil talvepäevadel õnnitleda.

Leedu iseseisvumine on mõnevõrra teistsugune kui Eestil, sest neil olid teised vaenlased ja sageli ka teised liitlased. Ometigi said just 1918. aastal kolm Balti rahvast oma riigi – leedukad küll mitte esimest korda, sest nende ajaloos on ka leedukate endi riike olnud.

Ka taasiseseisvumine kulges Leedul pisut teist rada – nemad lõid oma riigi 1990. aasta 11. märtsil, mil Ülemnõukogu kuulutas Leedu iseseisvaks. Nõukogude Liit püüdis Leedu lahkulöömist takistada esmalt majandusblokaadi abil. 1991. aasta jaanuaris esitati Leedule ultimaatum ja püüti Nõukogude võimu maksma panna armeeüksuste abiga. 13. jaanuaril hukkus armee käe läbi Vilniuses 13 iseseisvuse toetajat.

Praegu on kõik kolm riiki taas ühisel teel nii NATO-s kui Euroopa Liidus. Tulevik näitab, kas meie teed lähevad mingil moel taas lahku või jätkame kõik koos iseseisvate Euroopa riikidena.

Aga täna soovime Leedule palju õnne!