Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

The Telegraph: Briti luureteenistused tegelesid pandeemia ajal sõnavabaduse piiramisega

-
06.09.2023
Me jälgime!
© Scanpix

Covidi pandeemia ajal Ühendkuningriigis rakendatud meetmete õiguspärasuse uurimise käigus on ilmnenud, et meetmete rakendamisega olid seotud ka riigi luureteenistused. Briti valitsuse kõrge ametniku kinnitusel ja avalikustatud dokumentidest nähtuvalt kaasas valitsuse poolt 2019. aastal loodud valeinfoga võitlemise osakond (CDU) (mis pandeemia ajal tegeles sõnavabaduse piiramisega) oma tegevusse ka luureteenistusi, kirjutab The Telegraph.

CDU loodi algselt eesmärgiga piirata tahtlikult levitatavat valeinfot ja keskendus välisriikide poolse valimistesse sekkumise takistamisele. Kuid 2020. aastal koondus tähelepanu pandeemiale ja alustati Briti kodanike sotsiaalmeediapostituste kontrollimist. Avalikustatud infost selgub, et CDU ja luureteenistuste tihe koostöö jätkus ka pandeemia ajal.

The Telegraph on varasemalt kirjutanud, kuidas CDU palkas tehisaru haldava eraettevõtte valeinfoga võitlemise eesmärgil veebipostitusi kontrollima. Valeinfo alla arvati ka koroonameetmeid ja sulgemisi kritiseerivad postitused. Näiteks peeti valeinfoks tuntud teadlase Alexandre de Figueiredo postitusi, kuna ta kritiseeris laste vaktsineerimist Covidi vastu. Avalikustatud dokumendid näitavad, et de Figueiredo oli vaid üks paljudest teadlastest, kelle sotsiaalmeediapostitusi CDU ja tehisaru haldav ettevõtte jälgis ja piirata püüdis. Tunnistajad viitavad selles kontekstis ka Ühendkuningriigi luureteenistusele, ehkki ei märgi konkreetselt, millise agentuuri või agentuuridega tegu oli. Näiteks ütles teaduse, innovatsiooni ja tehnoloogia osakonna digitehnoloogia ja telekommunikatsiooni valdkonna peadirektor Susannah Storey uurimise käigus, et valitsuse valeinfoga võitlemise komisjoni kuulub umbes 12 inimest, kelle hulgas on ka luureteenistuse esindajaid.

Komisjoni juhib Sarah Connolly, kes oli ka CDU juht. Connolly ei ole küll pandeemia meetmete uurimiskomisjonile oma ütlusi andnud, kuid on varasemalt öelnud parlamendi ees, et CDU üheks tegevuseks oli teabe edastamine sotsiaalmeediaplatvormidele nagu Facebook ja Twitter, et julgustada neid vastavaid postitusi kiiresti eemaldama.

Tegemist on esimese korraga, kus Ühendkuningriigi valitsus tunnistab avalikult luureteenistuste koostööd CDU-ga. Varasemalt ei ole valitsus nõustunud avalikustama CDU tegevuse ulatust, kuna see kahjustaks väidetavalt tegevuste tõhusat koordineerimist.

Valitsuse pressiesindaja sõnul tegutseb CDU vastavalt ministrite suunistele ja kasutab avalikult kättesaadavat teavet, et võidelda kõige tõsisemate valeteabe juhtudega, „alates väidetest, et valgendi neelamine võib ravida Covid-19, kuni Venemaa veresauna eitamiseni Ukrainas“. Valitsuse kõneisiku väitel ei ole CDU kunagi jälginud eraisikute tegevust ja mingeid selliseid toimikuid ei ole olemas.

Allikas: The Telegraph