Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Theresa May on korranud oma lubadust lahkuda EL-st 108 korral

-
23.03.2019
Kas pole sarnane NLKP Keskkomiteega?
© Scanpix

Kolmapäeval ja neljapäeval aset leidnud Euroopa Ülemkogul otsustasid Euroopa Liidu liidrid lükata tagasi Ühendkuningriigi peaministri Theresa May palve pikendada Brexitit veel kolme kuu võrra ja andsid talle lisaaega vaid kolm nädalat, kuni 12. aprillini.

Selle aja jooksul loodab Theresa May saada oma lahkumisleppele Briti parlamendi heakskiidu. Parlament on leppe juba kahel hääletusel tagasi lükanud, ent kui see enne 12. aprilli siiski parlamendis heaks kiidetakse, on EL valmis pikendama kogu lahkumisprotsessi kuni 22. maini. Kui aga May lepe Briti parlamendis endiselt läbi ei lähe, siis on kaks võimalust: Ühendkuningriik lahkub Euroopa Liidust ilma leppeta – mis on vastumeelne pea kõigile Euroopa ja Briti poliitilistele liidritele – või jääb mõneks ajaks edasi EL-i liikmeks.

Brexiti mitte toimumisel on aga samuti oma hind. EL nõuab kindlasti, et britid osaleksid Euroopa Parlamendi valimistel, ehkki selleks puudub tahtmine mõlemal pool La Manche’i väina. Samuti nõutaks sel juhul Ühendkuningriigis üldvalimiste korraldamist ja uut Brexiti referendumit, millega saaks tühistada eelmise rahvahääletuse tulemused.

Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk ütles neljapäevase istungi järel, et Brexiti ära jätmine on kindlasti endiselt võimalik. Tusk ei pööra aga tähelepanu tõsiasjale, et sel juhul ignoreeriks poliitiline eliit Ühendkuningriigi ajaloo laiaulatuslikumat demokraatlikku ettevõtmist. Brexiti pidev edasi lükkamine ja 108 korral antud lubadus lahkuda EL-ist 29. märtsil on pannud kogu maailma arutlema demokraatia olukorra üle Ühendkuningriigis.

„12. aprilliks peab Ühendkuningriik otsustama, kas nad osalevad Euroopa Parlamendi valimistel. Kui selleks ajaks otsust langetatud ei ole, muutub täiendav pikendus automaatselt võimatuks,“ lisas Tusk.

May omakorda lubas, et jätkab Briti parlamendis lobitööd oma lepingule. May lepingut on Ühendkuningriigis palju kritiseeritud ja Brexiti pooldajad ei nõustu leppega, kuna see võtab riigilt ära õiguse olla EL-i hääleõiguslik liige, kuid paljud rahalised ja õiguslikud kohustused jäävad endiselt alles.

May’l ei ole enam kuigi palju mänguruumi. Briti parlament on leppe kaks korda tagasi lükanud ja täpselt sama lepet, ilma mingite muudatusteta, ei soovita kolmandat korda hääletusele panna. Samas ei ole EL nõus lepet enam avama ja muudatusi tegema. May loodab siiski leppe järgmisel nädalal kolmandat korda parlamenti hääletusele tuua. Kui see taas ebaõnnestub, võib see tähendada May tagasiastumist.

Allikas: Breitbart

Refereeris Triin van Doorslaer