Tormisilm Euroopa Komisjoni kohal: kas Juncker sokutab oma Koletist kõrgemale kohale?

Rubriik Maailm On
- Updated
Martin Selmayr, Jean-Claude Juncker
©AFP Photo/Scanpix
Martin Selmayr, Jean-Claude Juncker

Euroopa Komisjoni vastuoluline president Jean-Claude Juncker, keda on süüdistatud paljudes asjades, alates väidetavast alkoholismist ja liigsest familiaarsusest kuni Euroopa föderaliseerumise läbisurumiseni, annab taas kõneainet oma arvatava järeltulija kummalise edutamisega.

Euroopa Komisjon kaitses pühapäeval president Jean-Claude Junckeri endise personalijuhi Martin Selmayri edutamist komisjoni peasekretäriks, rõhutades, et see leidis aset “täielikus kooskõlas” kehtivate reeglitega ja et Selmayri edutamise küsimuses oli kõigi eurovolinike toetus, kirjutab BNS.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

“Otsus langetati volinike kolleegiumis ühehäälselt, täielikus kooskõlas personalireeglite ja komisjoni protseduurireeglitega,” ütles EK kirjalikus vastuses europarlamendi saadikute esitatud 134 küsimusele.

Selmayri edutamine on tekitanud ägedaid vaidlusi ning Euroopa Parlament algatas uurimise, hoiatades, et see juhtum võib suurendada euroskeptilisust kogu kontinendil. Kriitikute sõnul leidis 21. veebruaril aset Junckeri endise personalijuhi, 47-aastase Selmayri üheaegne kahekordne edutamine.

Eurovolinike kohtumisel edutati Selmayr kõigepealt EK peasekretäri esimeseks asetäitjaks ning vaid mõni minut hiljem peasekretäriks, kui seni sellel ametikohal olnud Alexander Italianer teatas ootamatult oma tagasiastumisest.

47-aastast juristiharidusega sakslast Selmayri on nii meedia kui ka Brüsseli-eksperdid pidanud vägagi vastuoluliseks ametnikuks — ühelt poolt peetakse teda võimekaks ja lugupeetud tippametnikuks, teiste hinnangul olevat aga jõulise võimutsejaga, kes oma eesmärkide nimel on valmis ka kauaaegseid reegleid eirama. Ka Juncker ise on pannud talle hüüdnime Koletis ja sellega soovis Komisjoni president enda sõnul viidata Selmayri üliinimlikule töövõimele, teiste hinnangul aga väljendavat see hüüdnimi pigem Selmayri halastamatut juhtimisstiili ja võimuambitsioone.

Politico nendib, et europarlamendis on Selmayri võimu suurenemine toonud kaasa palju vastukaja ja vaidlusi. Näiteks on Euroopa Parlamendi prantslastest sotsialistid saatnud Junckerile eraldi kirja, milles küsitakse vastust seoses võimaliku huvide konflikti ja onupojapoliitika kohta. Hollandi liberaalist eurosaadik Sophie In’t Veld aga esitas EL-i ombudsmanile ametliku kaebuse Selmayri ametissenimetamise teemal.

Kõige rohkem teeb kriitikuid murelikuks see, et Selmayril olevat oma uues ametis kavas hulk muudatusi oma võimu suurendamiseks. Näiteks olevat tal soov vähendada Euroopa Komisjoni õigustalituse sõltumatust.

ERR vahendab Prantsuse ajalehe Libération ajakirjaniku Jean Quatremeri teooriat, miks Euroopa Komisjoni volinikud sellel teemal suuremat kära pole teinud. “Võib-olla seetõttu, et Selmayr kavandab nende jaoks spetsiaalset kingitust. Erru minevatel eurovolinikel on õigus heldele üleminekutasule, mis praegu on kaks kolmandikku nende põhipalgast umbes kaheks aastaks pärast ametist lahkumist, kuni 13 500 eurot kuus. Selmayr on aga nüüd plaanimas pikendada seda aega kolme, võib-olla isegi viie aastani. Lisaks sellele lisarahale saaksid nad ka muid hüvesid juurde: kabinet Euroopa Komisjoni peahoones (seni on see ette nähtud vaid endistele Euroopa Komisjoni presidentidele), ametiauto ja kaks assistenti. Seega tänu Selmayrile saaks ametist lahkuv Euroopa Komisjoni volinik kaks või isegi kolm korda rohkem, kui ta praegu saaks.”

Allikad: BNS, ERR

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused