Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Jänkid müüvad Poolale võimsate õhutõrjerakettide patareisid

-
06.07.2017
Laadime sisu...

USA on pühendunud Kesk- ja Ida-Euroopa julgeoleku ja rahu säilitamisele, ütles USA president Donald Trump. “Meie tugev liit Poola ja NATO-ga on jätkuvalt kriitiline konflikti heidutamiseks ja tagamaks, et Euroopat ei laastaks enam iialgi suurvõimude sõda ja et maailm oleks turvalisem ja parem paik,” lausus Trump ühisel pressikonverentsil Poola presidendi Andrzej Dudaga.

“Ameerika on pühendunud Kesk- ja Ida-Euroopa rahu ja julgeoleku säilitamisele,” kinnitas USA riigipea. “Teeme Poolaga koostööd vastuseks Vene tegevustele ja destabiliseerivale käitumisele,” lisas Trump.

Vastuseks küsimusele, kas riigipead arutasid Poolale antavaid võimalikke USA julgeolekugarantiisid seniks, kuni püsib Venemaalt lähtuv oht, ütles Trump, et garantiisid ei arutatud. Samas selgus, et Poola kaitseministri Antoni Macierewiczi sõnul nõustus Valge Maja müüma Poolale õhutõrjerakette Patriot. Müügilepe on hetkel allkirjastamata.

Macierewiczi sõnul võib lepe Poolale maksta umbes 30 miljardit zlotti ehk seitse miljardit eurot. Varssavi üritab tugevdada kaitset Venemaa suurema sõjalise aktiivsuse tõttu, millest osa toimub Poola õhuruumi lähistel.

Ühtlasi lubas USA president, et Ühendriigid ei kasuta iialgi energiaallikaid Kesk- ja Ida-Euroopa riikide survestamiseks ega luba seda teha ka teistel riikidel. Trump tegi neljapäeval Varssavis avalduse Kolme mere algatuse riikide juhtidele. Ühendusse kuuluvad 12 Kesk- ja Ida- Euroopa riiki: Eesti, Läti, Leedu, Poola, Rumeenia, Slovakkia, Sloveenia, Tšehhi, Ungari, Bulgaaria, Austria ja Horvaatia.

Riigid üritavad vähendada sõltuvust Venemaa tarnitud naftast ja gaasist. Trumpi sõnul on ta uhke, et regioon saab kasu USA energiatarnetest. Poola sai juunis kätte esimese USA veeldatud gaasi saadetise. USA president tõi avalduses ka esile, et Kesk- ja Ida-Euroopal on tema jaoks eriline tähendus, sest tema abikaasa Melania on pärit Sloveeniast.

BNS/UU