Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Trump ergutas Euroopat rohkem NATO-sse panustama ja enda eest seisma

-
25.05.2017
Laadime sisu...

USA president Donald Trump kutsus neljapäeval oma esimesel NATO tippkohtumisel allianssi tegema rohkemat terrorismi, migratsiooni ja Venemaa vastu.

NATO tulevik peab hõlmama suurt keskendumist terrorismile ja immigratsioonile, samuti Venemaast tulenevatele ohtudele ning NATO ida- ja lõunapiiridele,” ütles Trump, avades alliansi uues peakorteris Brüsselis 2001. aasta 11. septembri terrorirünnakute ohvritele pühendatud memoriaali.

Need tõsised julgeolekuohud on põhjus, miks Ühendriikide president on enda sõnul olnud NATO peasekretäri Jens Stoltenbergiga väga otsekohene sõnumiga, et liitlased peavad lõpuks andma oma õiglase panuse ja täitma endale võetud finantskohustusi.

Trump märkis, et NATO liikmed peavad suurendama oma kaitsekulutusi ning nad on USA-le võlgu tohutuid summasid. “Kakskümmend kolm liikmesriiki 28-st ei maksa seda, mida nad peaksid maksma ja mida nad peaksid maksma oma kaitsmise eest,” ütles Trump.

“See ei ole õiglane USA rahva ja maksumaksjate suhtes. Paljud neist riikidest võlgnevad eelmistest aastatest tohutuid rahasummasid,” sõnas ta.

Presidendi sõnul kulutasid Ühendriigid viimasel kaheksal aastal kaitsele rohkem kui kõik ülejäänud NATO liikmed kokku. “Kui NATO liikmed oleksid kulutanud eelmisel aastal vaid kaks protsenti SKP-st kaitsele, oleks meil olnud täiendavad 119 miljardit dollarit kollektiivkaitseks ja täiendavate NATO reservide rahastamiseks,” ütles ta.

Trump kutsus NATO liidreid tunnistama, et kroonilise alarahastatuse ja suurenevate ohtude tingimustes on kaitsekulutusteks kahe protsendi SKP-st eraldamine ebapiisav, et täita lünki vägede moderniseerimises, valmisolekus ja suuruses.

“Me peame kaotatud aastad tagasi tegema. Kaks protsenti on tänastele vägagi tõelistele ohtudele vastu astumiseks pelk miinimum. Kui NATO riigid annaksid oma täieliku panuse, oleks allianss praegusest veelgi tugevam, eriti terrorismi vastu,” sõnas USA riigipea.

USA president Donald Trump puudutas neljapäeval Brüsselis NATO tippkohtumisel peetud kõnes ka rände julgeolekumõõdet, hoiatades liitlasi tuhandete nende riikidesse saabuvate migrantide eest.

“Terrorism tuleb kiiresti peatada või Manchesteris ja paljudes teistes kohtades nähtud õudused jätkuvad igavesti,” ütles Trump, avades NATO uue peakorteri ees memoriaali 2001. aasta 11. septembri terrorirünnakute ohvritele.

USA presidendi sõnul valguvad tuhanded inimesed NATO riikidesse ja paljudel juhtudel pole võimudel mingit aimu, kes nad on. “Me peame olema karmid, tugevad ja valvsad,” lausus ta.

Trump rõhutas ka eelmise nädala lõpus Saudi Araabias Araabia, Islamimaailma ja Ameerika tippkohtumisel saavutatud edu. “Lähis-Ida liidrid jõudsid sel pretsedenditul kohtumisel üksmeelele lõpetada üle kogu maailma selle kohutava terrorismini viiva radikaalse ideoloogia rahastamine,” ütles Ühendriikide riigipea.

BNS-UU

FOTO: AFP/Scanpix