Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Trumpi esimese 100 päeva 10 positiivset saavutust

-
30.04.2017
Laadime sisu...

Hiljuti möödus USA president Donald Trumpi ametisse astumisest 100 päeva. Portaal Townhall toob selle puhul välja kümme selle aja jooksul tehtud positiivset sammu.

Kümnendal kohal on majandusliku enesekindluse suur kasv USAs. Ehkki majanduses toimuv ei sõltu loomulikult ainuüksi Trumpist, ei saa siiski ignoreerida tõsiasja, et peale tema presidendiks saamist on hakanud USA majandus uuesti kosuma. Tarbijate usaldusindeks on 17 aasta kõrgeim, juurde on loodud enam kui pool miljonit uut töökohta ning börsiralli on teisena suurim peale J.F. Kennedy ametis olekut.

Üheksandana nimetatakse valitsusametnikele määratud eluaegset keeldu tegelda lobiga välisriikide heaks ja ametnikele määratud keeldu tegeleda viie aasta jooksul pärast Valgest Majast lahkumist igasuguse lobitööga. Townhall nimetab USA valitsust korrumpeerunuks, paljuski põhjusel, et Kongressi ja Valge Maja ametnikud osutavad teeneid ärimeestele ning teenivad ametist lahkudes nende samade äriettevõtete käest tohutuid summasid. Suurepäraseks näiteks on endine president Barack Obama, kellele makstakse ühe kõne eest 400 000 USD nende samade Wall Streeti tegelaste poolt, keda Obama Valges Majas oldud aja jooksul pidevalt üsna inetute sõnadega sildistas. Seega tekib õigustatult küsimus, mida tegi Obama tegelikult, et nad nüüd tema loengu nii heldelt kinni maksavad?

Kaheksandal kohal on Trumpi sündimata laste eluõigust pooldav suund. Paljud konservatiivid olid selles osas esialgu skeptilised, kuid paistab, et Trump siiski hoiab sellest põhimõttest kinni. Ta tühistas Obama korralduse, mis nõuab osariikidelt aborti pooldavate organisatsioonide nagu Planned Parenthood International rahastamist. Ainuüksi sellega on Trump päästnud miljonite sündimata laste elud.

Seitsmendana nimetab Townhall korraldust piirata nn varjupaigalinnade rahastamist. Varjupaigalinnu on USA-s üle 300 ning neis eiratakse osariigi- ja riigipoolset immigratsioonipoliitikat. Ehkki San Francisco föderaalkohtunik blokeeris korralduse, tundub siiski, et Trump saab kohtus selles osas õiguse.

Kuues koht kuulub Trumpi korraldusele, millega ta peatas Vaikse ookeani ülese vabakaubanduslepingu (TPP). Seda lepingut on pidanud ka väga paljud vabakaubanduse pooldajad USA majandusele väga kahjulikuks.

Kiired tegutsemised välispoliitika vallas on Townhalli meelest väärt viiendana mainimist. Saavutused läbirääkimistel Hiinaga, mis on Põhja-Korea kriisi valguses niivõrd olulise tähtsusega, Trumpi raketirünnak Süürias pärast sealset keemiarünnakut ja nn kõigi pommide ema heitmist ISISe tugipunktidele, on väga võimsad sõnumid kogu maailmale.

Neljanda sammuna on nimetatud otsust jätkata Keystone’i ja Põhja-Dakota torujuhtme ehitusega. Tegemist on vastuoluliste projektidega, mille ehitamise vastu on põlisameeriklased ja keskkonnaaktivistid palju protesteerinud. Trump on siiski lubanud alustada uuesti ka läbirääkimistega torujuhtme osas. Torujuhtmete valmimisel langeks USAs tunduvalt gaasihinnad, lisaboonusena looks torujuhtme ehitus ajutiselt ligi 28 000 uut töökohta.

Kolmandal kohal on illegaalse immigratsiooni piiramine. Trump on suurendanud immigratsiooni- ja tolliametnike arvu ning ta lõpetas justiitsministeeriumi immigratsiooni propageeriva programmi. Kuid mis kõige olulisem, Trump on saatnud välja väga selge sõnumi, et illegaalsed immigrandid ei ole USAs enam teretulnud. Selle tulemusena on juba praeguseks langenud USA piiri ületavad illegaalide arv 72%.

Peaaegu kõige olulisema asjana nimetab Townhall Trumpi presidendiks olemise juures seda, et tänu Trumpile ei saanud Hillary Clinton presidendiks. Korrumpeerunud ning ebakompetentne Hillary Clinton presidendina oleks tähendanud sisuliselt seda, et riiki oleks asunud valitsema vaenulikud jõud.

Kõige olulisemaks sammuks Trumpi esimese saja päeva jooksul peab Townhall aga Neil Gorsuchi nimetamist ülemkohtu kohtunikuks. Gorsuch on kogenud ja pika karjääriga austatud kohtunik, kes on oma vaadetelt konservatiiv. Lähiajal võib pensionile jääda veel kaks-kolm ülemkohtu kohtunikku, seega on lootust, et Trumpil on võimalus täita ka need vabaks jäävad kohad. Ülemkohtu kohtunikud nimetatakse ametisse eluks ajaks.

Allikas: Townhall (tõlkis ja refereeris Triin van Doorslaer)

FOTO: Reuters/Scanpix