Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

„Trumpi müür“ võib koroonaviiruse tõttu lähiajal igas mõttes vägagi reaalse näo saada

-
18.03.2020
USA tõkestab igati sisserännet lõunast. Pilt on illustratiivne.
© EPA/Scanpix

USA president Donald Trump plaanib anda välja korralduse, millega saadetaks Ameerika Ühendriikide lõunapiirilt tagasi Mehhikosse kõik migrandid, ka asüülitaotlejad.

Breitbart vahendab, et Trumpi administratsioon plaanib hakata saatma piirilt tagasi kõiki asüülitaotlejaid ja teisi välismaalasi, kes üritavad Mehhikost illegaalselt USA-sse siseneda. Administratsiooni sõnul ei ole riigil võimalik riskida koroonaviiruse levimisega piiripunktides, migrantide jaoks mõeldud keskustes ning piirivalvurite hulgas.

Uus eriolukord peaks kuulutatama välja järgmise 24 tunni jooksul. Piirivalvurid peavad seega saatma Mehhiko piirilt tagasi kõik inimesed ilma mingeid protseduure läbi viimata ja mitte Ameerika piiripunktides või –hoonetes ei hoita enam kedagi.

Hetkel on korralduse seaduslikud alused veel veidi segased, kuid USA immigratsiooniseaduse kohaselt on presidendil olemas õigus sellise korralduse tegemiseks: „Mil iganes president leiab, et ükskõik milliste võõramaalaste või võõramaalaste klassi sisenemine võib olla Ameerika Ühendriikidele kahjuliku mõjuga, võib ta kuulutada välja, ja just nii pikaks perioodiks, kui ta vajalikuks peab, sisenemise keelu kõigile võõramaalastele või võõramaalaste klassile, olgu nad siis immigrandid või mitte immigrandid, või panna võõramaalaste sisenemisele peale ükskõik millised tema meelest vajalikud piirangud.“

Ameerika äriühingutele ei meeldi see seadus sugugi, kuna see võib viia sinikraedest mingrantide vähenemise tõttu palganõudmiste kiire tõusuni.

USA lõunapiir jääb avatuks Ameerika kodanikele, vajalikke dokumente omavatele välismaalastele, samuti jätkub kaubavahetus. USA põhjapiiri kohta sarnast avaldust tehtud ei ole, ehkki Kanada kaudu pääsevad Ameerika Ühendriikidesse ka reisijad Hiinast, keda Kanada valitsus on viimastel nädalatel riiki lubanud.

Juristid on lõunapiiri sisenemiskeeldu juba teravalt kritiseerinud. Immigratsioonijurist Aaron Reichlin-Melnick näiteks kirjutas: „Väljapakutud plaan teeb väga murelikuks. Väidetavalt tahetakse saata asüülitaotlejad ettekavatsetult ning ilma igasuguste protseduurideta tagasi; sama tehtaks ka sadamates. Mul on kahtlusi, kas selline seaduslik õigus ikka on olemas.“

Viimastel päevadel on migratsiooni toetavad survegrupid üritanud igati aidata kaasa piiride avamisele, et lasta USA-sse Mehhikos oma asüülitaotlustele vastuseid ootavad 30 000 migranti. Üheks selliseks on survegrupp FWD.us, mille asutajateks on jõukad investeerijad, kelle huvides on jätkuv odava tööjõu sissevool riiki. Asutajate hulgas on vähemalt kaks miljardäri: Mark Zuckerberg ja Bill Gates.

Allikas: Breitbart