Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Trumpi „tagandamine“ ähvardab läbi kukkuda, demokraadid otsivad teisi võimalusi

-
12.02.2021
Rahvuskaartlased Senatis protsessi turvamas. (Foto: Scanpix)

Ameerika Ühendriikide senatis jätkub täna president Trumpi nn tagandamisprotsess, ent senati enamuse liider demokraat Chuck Schumer on juba tulnud välja järgmise Trumpi „karistamise“ mõttega, seda juhul kui tagandamisprotsess senatis läbi kukub.

New Yorki esindav Schumer viitas, et demokraadid võivad käivitada põhiseaduse 14. paranduse, lõige 3, mis võimaldab kongressil keelata riigiametisse kandideerimise isikul, kes on olnud seotud „mässu või vastuhakuga“. Schumer kinnitas, et demokraadid keskenduvad hetkel siiski jätkuvalt käimasolevale senati tagandamisprotsessile. „Enne lõpetame tagandamisprotsessi ja siis tuleme demokraatidega kokku ning arutame, mida teha edasi,“ ütles Schumer.

Demokraadid on ka varem viidanud võimalusele kasutada põhiseaduse14. parandust, kui tagandamine peaks ebaõnnestuma. Ning hetkel ongi juba üsna kindel, et tagandamine ei õnnestu ja demokraadid jäävad taas pika ninaga. „See protsess on läbi. Möödas. Donald J Trumpi ei mõisteta süüdi. Me kõik teame seda,“ kirjutas Matt Vespa Townhallis. „Demokraadid, kes tahavad Trumpi süüdi mõista ja võtta talt võimaluse kandideerida uuesti presidendiks, on vajalikust 67-st häälest väga-väga kaugel.“

Trumpi ametist tagandamiseks (ehkki Trump on juba ametist lahkunud) on vaja, et selle poolt hääletaks vähemalt kaks kolmandikku senati liikmetest, s.t kõik demokraadid ja sõltumatud senaatorid ning vähemalt 17 vabariiklast. Teisipäeval toimunud hääletus tagandamisprotsessi põhiseaduslikkuse üle näitas aga selgelt, et neid hääli kokku ei tule. Demokraatidega liitus kuus vabariiklast, mis tegi tulemuseks 56:44.

Ka 14. põhiseadusparanduse hääletuse korral on vaja ületada kahe kolmandiku enamushäälte künnis mõlemas kongressi kojas, nii esindajatekojas kui ka senatis.

Allikas: Townhall