Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Trumpi väljaütlemised šokeerivad Euroopat, sest Lääne diplomaatias on siirus ja avameelsus ammu unustatud

14.07.2018
President Donald Trump šokeerib paljusid oma otsekohesusega.
© Scanpix

USA presidendi Donald Trumpi avaldused, mis on Lääne-Euroopas segadust ja viha tekitanud, on põhjustatud sellest, et Lääne kultuuriruum on juba ammu loobunud ütlemast seda, mida tegelikult mõeldakse.

Trump on riikidevahelisse diplomaatiasse toonud uue suhtlemisstiili, kus väljaöeldud sõnad väljendavad otseselt inimese arusaamu toimuvast. Kuna Lääne-Euroopa on juba väga pikki aegu tegelikku poliitikat kõlavate sõnade taha peitnud, on see neile kahtlemata šokeeriv.

Tuletagem meelde omaaegset Eesti presidenti Lennart Merit, kes samuti ütles otsesõnu välja, mida ta arvas Venemaast ja selle eelkäijast Nõukogude Liidust, ning pani seega Lääne juhid ahhetama: kuidas ta küll ometigi nii ütles?! Trump aga on selles osas veelgi otsekohesem ja šokeerivam.

Viimastest Trumpi väljaütlemisest  võib näiteks tuua selle, kuidas tema ja Briti peaminister Theresa May jäid reedel immigratsiooni küsimuses eriarvamusele.

Trump ütles May maaresidentsis Chequersis peetud kõnelustel järgsel pressikonverentsil, et immigratsioon on olnud Euroopa jaoks väga halb ning muudab maailmajaos kultuuri.

USA president möönis, et tema märkused “ei pruugi olla poliitiliselt korrektsed”, kuid ütles, et mõned Euroopa riigid peavad “ette vaatama”.

Brexiti kohta ütles Trump: “Ükskõik, mida teete, on mu poolest okei… Ma tahan Theresalt ainult seda, et ta tagaks, et me saame kaubandusega tegeleda,” lisas ta.

Saksa praegune välisminister Heiko Maas ja eelmine välisminister Sigmar Gabriel kritiseerisid reedel USA presidendi Donald Trumpi hiljutisi avaldusi Saksamaa ja teiste Euroopa riikide kohta. Saksamaa aga ongi poliitkorrektsuse musternäidis, kes näiteks varjas pikki aegu immigrantide kuritegusid.

Eesti meedias kasutatakse Trumpi otseseid ütlemisi tema vastase laimukampaania õhutamiseks, samas aga on näiteks peaminister Jüri Ratas Lääne-Euroopast üle võtnud ääretult vassiva, keerutava, asjadest möödarääkiva ja sageli ka ründava suhtlemisstiili.