Tuhanded horvaadid ütlesid Zagrebis Istanbuli konventsiooni allkirjastamisele raudse “ei”

Rubriik Maailm On
- Updated
Horvaatia Istanbuli konventsiooni vastu
©AP Photo/Scanpix
Horvaatia Istanbuli konventsiooni vastu

Tuhanded konservatiivsed horvaadid protestisid laupäeval Istanbuli leppe ratifitseerimise vastu, milles on sugu sätestatud sotsiaalse rollina, kartes, et see võib õõnestada traditsioonilisi pereväärtusi valdavalt katoliiklikus riigis.

Meeleavaldajad marssisid pealinna Zagrebi peatänaval, kandes suurt loosungit “Peatage Istanbul (konventsioon) suveräänses Horvaatias”, lehvitades riigilippe ja lauldes patriootlikke laule, teatab Reuters.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Selle nädala alguses kiitis Horvaatia konservatiivne valitsus heaks väidetava naistevastase vägivalla vastu võitlemise lepingu, seda hoolimata konservatiivsete elanikkonna gruppide ja katoliku kiriku vastuseisust.

Toetades naiste kaitsmist, on konservatiivid samas vastu soodefinitsiooni ähmastamisele, mis nende sõnutsi sillutab teed transseksuaalide või transgenderite määratlemiseks eraldi sugudena.

Eelmisel kuul lükati sama leping tagasi veel kahes Euroopa Liidu riigis, Bulgaarias ja Slovakkias, seda vastuväidetega, et  soo määratlemisel on aktsepteeritavad vaid “sotsiaalsed rollid, käitumine, tegevused ja tunnused, mida konkreetne ühiskond peab naiste ja meeste jaoks asjakohaseks”.

Horvaatia valitsus on tungivalt nõudnud, et parlament ratifitseeriks lepingu, mida nimetatakse Istanbuli konventsiooniks, samuti tegi valitsus eraldi avalduse, milles öeldakse, et leping ei muuda Horvaatia abielu seaduslikku määratlust mehe ja naise vahelise liiduna. Meeleavaldajate arvamust mööda on ratifitseerimine aga vastuvõetamatu.

“See on reetmine!”, “Plenkovic, lahkuge!”, karjusid protestijad, kutsudes peaminister Andrej Plenkovicit tagasi astuma.

“Ma arvan, et see on Horvaatia jaoks pöördepunkt, mil me peame otsustama, kas Horvaatia valib perekonna ja traditsiooniliste väärtuste säilitamise või  väljaspoolt, Brüsselist pealesunnitud tee, mis looks ühiskonna, millist näeme Kanadas, kus on ema ja isa asemel vanem 1 ja vanem 2,” ütles protesti korraldaja Kristina Pavlovic.

Lepingu vastased on öelnud, et nad soovivad sellel teemal referendumit. Sel nädalal valitsuse tellitud küsitluse kohaselt aga on kaks kolmandikku horvaatidest lepingu ratifitseerimise vastu.

Lepingu toetuseks korraldati väike vastuprotest ja politsei tuli sõimlevad pooled lahutada.

Lepingu toetajate sõnul tulid paljud protesteerijad, sealhulgas sõjaveteranid, bussidega teistest linnadest ja väljaspool Horvaatiat, et nad osaleda marsil, mille vastu protestima olid nad poliitiliselt motiveeritud.

“Ma protesteerin oma lapselapse, lapselapselapse ja kõigi nende nimel, kes andsid elu Horvaatia eest,” ütles üks eakatest protestijatest telekanalile N1. “Olen vanaisa ja ma ei kavatse olla vanavanem 1 ega vanavanem 2.”

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused