Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Ühendriikide järgmiseks presidendiks valiti Donald Trump

-
09.11.2016
Laadime sisu...

Teisipäeval toimunud Ameerika Ühendriikide presidendivalimised võitis vabariiklaste kandidaat Donald Trump, kes astub ametisse 20. jaanuaril. Tema rivaal Hillary Clinton kaotas mitmes olulises osariigis ja kogus Trumpist umbes miljon häält vähem.

Trump sai esialgsetel andmetel 277 valijamehe toetuse, Clintonil on 218 delegaadi hääl. Valimiste võitmiseks on vaja koguda 270 häält valimiskogus.

CNN-i hinnangul võitis Trump Wisconsini osariigi ja seeläbi ka 10 delegaadi toetuse. Mõned meediakanalid nagu New York Times on veendunud, et Trump on võitnud ka Pennsylvania osariigi 20 valijamehe toetuse, ent CNN selles veel kindel ei ole ning on seisukohal, et tulemus on jätkuvalt lahtine.

Trump oli olulise võiduna edukas Georgia osariigis ning pälvis seeläbi ka 16 delegaadi hääle. Lisaks võitis vabariiklane valimised Iowa osariigis, pälvides kuue valijamehe toetuse. Kuus delegaati sai ta juurde ka tänu võidule Utah’ osariigis. Edukas oli ärimagnaat ka Alaskas ning pälvis seetõttu veel 3 delegaadi toetuse.

Demokraat Hillary Clinton võitis samas läänerannikul asuvas Washingtoni osariigis 12 valijamehe toetuse, ent ei teinud sellega tasa Floridas teenitud kaotust. Vahemaad ei aidanud leevendada ka võit 6 valijamehega Nevada osariigis.

Floridal on kokku 29 valijameest, kelle toetuse võitis CNN-i ja Associated Pressi hinnangul Donald Trump. See on väga oluline ning suure delegaatide arvuga kaalukeeleosariik.

Clintonit toetavate delegaatide arvu suurendas märgatavalt California, mille 55 valijamehe hääled endine välisminister kindlasti võidab, edastas CNN. Clinton võitis ka 4 delegaadiga Hawaiil ja 9 valijamehega Colorados. Demokraat sai ka 7 valijamehe toetuse Oregonis. Ajutiselt viis see ta ka juhtima.

Vabariikliku Partei ärimagnaadist presidendikandidaadi viis aga seejärel rivaalile lähemale võit olulises Põhja-Carolina osariigis, millel on kokku 15 delegaati. Trump võitis ka väga olulises kaalukeeleosariigis Ohios, millel on kokku 18 valijameest. Lisaks pälvis ta Idaho osariigi 4 delegaadi toetuse.

Trumpi edu Ohios tasandas veidi Clintoni valimisvõit Virginia osariigis, mis saadab valimiskokku 13 hääletajat. Virginia on üks nendest osariikidest, mille demokraat peab võitma, kui teda ei saada edu kaalukeeleosariikides nagu Ohio. Clinton võitis ka 9 valijamehega Colorados.

Vabariiklase seni suurim delegaadisaak oli Texas, kust ärimagnaat võitis 38 valijamehe toetuse. Trump on veel teeninud muuhulgas 10 häält Missourist, lisaks kindlustas vabariiklane endale 3 valijameest Montanast ning Louisiana osariigi 8 häält. Magnaat on võitnud 9 delegaati ka nii Lõuna-Carolinas kui Alabamas.

Valijad toetasid Trumpi ka Arkansas’ osariigis, mis saadab valijakogusse 6 delegaati. Samuti sai vabariiklane võidu 6 häälega Kansases, 5 häälega Nebraskas, 3 valijamehega Põhja-Dakotas, samuti 3 valijamehega Lõuna-Dakotas ning valijameeste kogusse 3 delegaati saatvas Wyomingi osariigis.

Lisaks on Trump meedia hinnangul võitnud 7 valijamehega Oklahomas, 11 häälega Tennessees ning valijameeste kogusse 6 esindajat saatvas Mississippi osariigis. Edu saatis ärimagnaati ka 5 valijamehega Lääne-Virginias, 8 häälega Kentuckys ning 11 valijamehega Indianas.

Demokraadist rivaal Clinton sai suure häältesaagi ka 29 valijamehega koduosariigis New Yorgis. Lisaks on endine välisminister pälvinud 5 valijamehe toetuse New Mexicost ja 7 kindlat valijameeste häält Connecticuti osariigist.

Edukas on Clinton olnud ka 20 valijamehega Illinois’s, 14 häälega New Jerseys, valijakogusse 11 saadikut saatvas Massachusettsis, 10 valijamehega Marylandis, 4 häälega Rhode Islandis ning 3 valijamehega Delaware’is. Võidu sai ta ka 3 häälega pealinnas Washingtonis ning samuti 3 delegaadiga Vermonti osariigis.

Presidendiks saamiseks on kandidaadil vaja saada valijameeste kogu 538 häälest 270.