Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Ukraina on kaotamas NATO-lootust

-
16.03.2022
“Ukraina vajab NATO-t kohe!”
© Scanpix

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi palus kolmapäevases pöördumises USA kongressi poole taas lennukeelutsooni, kuid tema viimaste päevade esinemised väljendavad lootusetust küsimuses, et Ukraina kunagi NATO liikmeks saab.

Zelenskõi ütles teisipäeval, et tema riik peaks leppima sellega, et ei saa USA juhitava NATO liikmeks ja peab lootma iseendale.

“Ukraina ei ole NATO liige. Me mõistame seda. Oleme aastaid kuulnud väidetavalt avatud ustest, kuid kuulsime ka, et me ei pääse neist sisse. See on tõsi, ja peame seda tunnistama,” ütles Zelenskõi videkohtumisel ühendekspeditsiooniväe riikide juhtidega.

Sel nädalal on Ukraina president juba rääkinud võimalikest kokkulepetest ja neutraliteedist ning teatanud, et see saab olla vaid “ukraina-pärane”.

Ukraina tõrjus kolmapäeval Venemaa ettepanekuid, et see võtaks vastu neutraliteedi Austria või Rootsi mudel järgi, rõhutades, et rahukõnelused Moskvaga peaksid keskenduma “julgeolekugarantiidele”.

“Ukraina on praegu otseses sõjaseisukorras Venemaaga. Seetõttu saab mudel olla ainult “Ukraina” ning tugineda õiguslikult kinnitatud julgeolekugarantiidele,” ütles Ukraina pealäbirääkija Mõhhailo Podoljak Ukraina presidendikantselei vahendusel.

“Mitte ühtegi muud mudelit ega võimalust ei tule kõne alla,” ütles Podoljak Interfaxile antud kommentaaris.

Seega on Ukraina matnud maha võimaluse saada enda kohale NATO vihmavari ning sellele on kaasa aidanud alliansi tahtmatus kehtestada Ukraina kohal lennukeelutsoon, samuti lubatud lennukitest ilmajäämine Poola-USA arusaamatuse tõttu. Zelenskõi lihtsalt mõistab, et on sattunud järjekordse Lääne jututoa otsa.

Zelenskõi ütles USA kongressile ka nii: “Te tahate, et me ise keeraksime Putinil kaela kahekorra, hoides teid vähimastki riskist. Andke siis meile lennukid ja õhutõrjesüsteemid. Või hirmutab teid Peterburi tänavapätt (gopnik) sedavõrd, et te ei julge isegi seda teha? Ja ma ei usu, et te võiksite kaitsta Baltimaid. Meie kaitseme neid praegu.”

Ometigi on NATO-l moraalne kohustus Ukraina ees, sest varem on ta ise lubanud Kiievile selgelt liikmelisust tulevikus.

Vikipeedia kirjutab: “2021. aasta juunikuu Brüsseli tippkohtumisel kordasid NATO liidrid 2008. aasta Bukaresti tippkohtumisel vastu võetud otsust, et Ukrainast saab alliansi liige, mille liikmesuse tegevuskava (MAP) on protsessi lahutamatu osa ja Ukraina õigust ise oma tulevikku määrata. ja välispoliitika, loomulikult ilma välise sekkumiseta. NATO peasekretär Jens Stoltenberg rõhutas samuti, et Venemaa ei saa vetot panna Ukraina liitumisele NATO-ga, kuna me ei naase huvisfääride ajastusse, mil suured riigid otsustavad, mida väiksemad tegema peaksid.”

Zelenskõi sõnul peab NATO lepingu viienda artikli tegelikkuses toimimiseks olema kindlustunne, et allianss ei karda vastata ja “NATO-l ei ole seda kolmanda maailmasõja hüpnoosi”. “Praegu seda enesekindlust ei ole,” lisas ta.

NATO ebakindlus tekitab tõesti küsimuse, et mis saab siis, kui näiteks alliansi liige ja Venemaaga sõbrustav Türgi ei tule kaasa mõne konsensust nõudva otsusega ja Lääne-Euroopa ohkab kergendatult, et ei pea idatiiva pärast lahingusse sööstma.