Ukraina president: Nord Stream 2 gaasijuhtme valmimisel lõpetab Venemaa transiidileppe Kiieviga

Maailm,
©Scanpix
Nord Stream 2 on Gazpromi läbimurre.

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi väljendas veendumust, et pärast  gaasijuhtme Nord Stream 2 valmimist teeb Venemaa kõik võimaliku, et gaasitransiidi lepingut läbi Ukraina ei pikendataks.

“Kui Nord Stream 2 valmis saab, on see Ukraina ja Euroopa energiajulgeolekule ohtlik. Venemaa lülitab meid kohe kindlasti välja. Jah, meil on leping. Muide just tänu Saksamaale ja Prantsusmaale leppisime kokku selle lepingu pikendamise viie aasta võrra. Neist viiest on kaks juba läbi. Kolme aasta pärast lepingu kehtivus lõppeb,” ütles Zelenskõi usutluses Saksa väljaandele Frankfurter Allgemeine Zeitung.

“Kui Venemaa viib Nord Stream 2 tehnilise poole tänavu lõpule, hakkab see tööle kahe-kolme aasta pärast. Ja me teame, mis juhtub. Tehakse kõik, et Ukraina järgmist lepingut ei saaks,” ütles president, kelle veendumuse kohaselt kasutab Venemaa seda hoovana Donbassi ja Krimmi küsimuses.

“Arvan, et Nord Stream 2 ei erine millegi poolest Krimmi annekteerimisest. Selgitan, miks. Et saada Krimm endale ja võimalus kaubelda, alustati Ida-Ukrainas sõda, et sellega tähelepanu keskmes Krimmi küsimus vaikselt ununeks (…) Kuid me jätkasime selle teemaga. Just seepärast otsustasin luua Krimmi platvormi (…) Nüüd liiguvad venelased samasugust stsenaariumi mööda, neil ilmuvad mõjutushoovad,” märkis Zelenskõi.

“Edasi, selleks, et Donbassiga kaubelda, peavad nad peksma meist välja sisside jaoks amnestia, tagades sellega Venemaale kontrolli sealsete kohalike valimiste üle jne. Neid panuseid peab mõistma. Nord Stream 2 on tänase seisuga trumpkaart. Teil on tegelikult käes kuninglik mastirida, mida osaliselt toetab veel Euroopa,” lisas riigipea.

Küsimusele, kas Nord Stream 2 olemasolu suurendab sõjaohtu, sest gaasitransiit läbi Ukraina kammitseb mingil määral Venemaad Blitzkrieg’i vallandamast, kostis Zelenskõi, et Ukrainas käib sõda 2014. aastast ja täiendav võime seda ägedamaks ajada ei ole viimasele põhjus sõjategevust alustada.

“Minult küsitakse, kas me ei karda saada NATO teekaarti või sinna kuuluda (…), kas ma ei karda, et sellest puhkeb sõda? Sama küsitakse toru kohta. Tahan vastata, et meil on lihtsalt ajalooline antus. 2014. aastal algas sõda. Me ei kuulunud siis NATO-sse, meil olid suurepärased suhted Venemaaga, mitte keegi Donbassis ei tahtnud Ukrainast lahku lüüa, mitte kedagi mitte midagi ei seganud. Seepärast olen nõus, et selline pingestamine on võimalik, kuid mulle näib, et see ei ole Venemaa jaoks põhjus alustada või jätkata sõjategevust,” sõnas ta.

“Ma arvan tõepoolest, et oleks vinge, kui Ukrainal oleks gaasitransiidi süsteemi partneriteks-kaasomanikeks Euroopa ja USA. Sest küsimus ei ole selles, et keegi meil seda toru ei rikuks, ei toimetaks midagi selle kallal, vaid et kõik kaitseksid oma lepinguid ning Ukraina ja Euroopa julgeolekut tervikuna,” lisas Zelenskõi.

Samas ütles ta, et Venemaa katse luua Krimmiga maismaaside võib lõppeda täiemahulise sõjaga.

“Kui me näiteks räägime koridorist Krimmi, siis see tähendab, et seda olukorda ei saa peita tsiviiltüli taha. See oleks avalik täiemahuline sõda,” märkis Zelenskõi. (BNS)

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused