Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Ungari hoiatab: EL-i esimeseks viiuliks pürgiv Prantsusmaa pole sugugi parem kui Merkeli Saksamaa

-
28.07.2018
Prantsusmaa president Emmanuel Macron ja Ungari peaminister Viktor Orban vestlemas Brüsselis toimunud Ülemkogul.
© Reuters/Scanpix

Sirgeseljaline Ungari on juba pikka aega Euroopa tähelepanu keskmes, sest ainult see riik räägib probleemidest nii, nagu need ka reaalsuses on.

Eile vahendasid Uued Uudised peaminister Viktor Orbani arvamuse sellest, et uus Euroopa Komisjon peaks olema teistsuguse lähenemisega rändekriisile, veel varem on Ungari koos USA-ga loobunud allkirjastamast ÜRO rändelepet.

Ungari peaminister Viktor Orban ütles reedel sakslaste väljaandes Bild ilmunud usutluses, et ei soovi Prantsusmaa juhitud Euroopa Liitu, vahendab ERR.

Eriti ettevaatlikud peaksid tema sõnul olema sakslased, sest EL-is on tekkimas Prantsusmaa arusaam asjadest. “See tähendab sisuliselt Prantsusmaa juhtrolli Euroopas Saksamaa rahadega,” sõnas Orban, mainimata nimeliselt Prantsusmaa presidenti Emmanuel Macroni.

“See on midagi, mille vastu ma olen. Me ei taha Euroopa Liitu Prantsusmaa juhtimisel. Eurooplasi peab kuulda võetama ja me peame ootama valimiste tulemusi enne mõnede väga tähtsate otsuste vastuvõtmist küsimustes nagu näiteks sisseränne ja eelarve,” lisas peaminister.

Sellest tendentsist kirjutab peavoolumeedia vähe, kuid Macroni võimuletõusu järel on Prantsusmaa asunud Saksamaad juhtrollist välja tõrjuma ning Angela Merkeli vigadest tekkinud Saksamaa poliitiline loojang on sellele lisatõuke andnud. Ühe riigi presidendi ja teise riigi kantsleri kohtumistel rõhutatakse sageli üksmeelt, kuid võimuvõitlus on paljudest protsessidest selgesti arusaadav. Samas on sakslased majanduses endiselt juhtpositsioonil.

Ühtlasi rõhutas Orban 2019. aastal toimuvate Euroopa Parlamendi valimiste tähtsust. “Meil ei ole kunagi olnud nii otsustava tähtsusega valimisi,” oli peaminister veendunud.

Viktor Orban süüdistab jätkuvalt ka Saksamaa kantslerit Angela Merkelit, kes tema hinnangul vallandas oma väljaütlemistega 2015. aastal migrantide kontrollimatu sissevoolu Euroopasse.

Eestis tekitab Orbani esile toodud vastuolu Prantsusmaa ja Saksamaa vahel ilmselt samuti hõõrdumisi, sest Rõivase-aegne Reformierakond oli ilmselgelt orienteeritud Berliinile, Indrek Tarand aga on toonud Eesti poliitikasse Macroni-vaimustuse. Kõik see kokku näitab muidugi, et kartellierakondadel pole oma poliitikat, nendel peab alati olema ees keegi Suur Juht, olgu see siis Merkel või Macron.