Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Ungari kohalikud valimised andsid suurlinnades mõningast edu seinast-seina opositsiooniliidule

-
14.10.2019
Madjarid valisid kohalikke volikogusid.
© AP/Scanpix

Ungari kohalike omavalitsuste valimistel säilitas Victor Orbàni juhitud konservatiivne Fidesz suuresti oma valitseva positsiooni ja kaotas ainult pealinnas Budapestis ja veel paaris suuremas linnas, kus võidu saavutas opositsiooniline liberaalne valimisliit Gergely Karácsony juhtimisel.

Seega saab Budapest endale uue linnapea ja linn hakkab tegutsema opositsioonis suurema osa ülejäänud riigiga. Küsimus on aga – kui kauaks? Opositsioon koosneb kokku viiest parteist ja ei ole sugugi kindel, et nad kuni 2022. aasta üldvalimisteni koos sõbralikult hakkama saavad.

Valimised tõid väga selgelt esile lõhe Ungari suurlinnade ja maapiirkondade vahel. Budapest ja veel mõned suuremad linnad on alati olnud vasakpoolsemate ja liberaalsemate vaadetega, samas kui maal on valijad konservatiivsemad ja toetavad peaministri parteid.

Fidesz säilitas enamuse kõigis 19 maakogus ja neile jääb esialgsete andmete kohaselt 518 linnapea kohta, opositsioonile aga 37. Suurematest linnadest jääb Fideszi juhtida ilmselt kuus, Budapesti 23 ringkonnast aga kaks.

„Võtame seda tulemust arvesse,“ ütles Victor Orbàn. „Praegu võime öelda vaid seda, et oleme valmis tegema koostööd meie riigis, ka Budapestis, elavate inimeste huvide kaitseks.“ Tema sõnul oli valimiskampaania raske ja karm poliitiline võitlus, kuid ta rõõmustab selle üle, et Fideszi ja kristlike demokraatide koalitsioon on endiselt Ungari kõige tugevam jõud.

Hea tulemuse tegi ka konservatiivne opositsioonipartei Jobbik, kelle liidri Tamás Sneideri sõnul on partei taas tõusuteel. Jobbik võitis mitmes omavalitsuse kohti juurde ja tõestas sellega oma elujõulisust. Jobbik võitis ka kaheksa linnapea kohta.

Tegemist oli Ungari kaheksandate munitsipaalvalimistega alates 1990. aastast,  valimisaktiivsus oli 47,3%, mis tähendab, et valimiskastide juures käis 8,02 miljon valijat.

Allikad: RMX, Daily News Hungary, Die Welt

Refereeris Triin van Doorslaer