Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Ungari konstitutsioonikohtu otsus: riigi migratsiooniseadused on Brüsseli määruste suhtes ülimuslikud

-
15.12.2021
Ungari seisab oma maa ja rahva eest. Pilt on illustratiivne.
© UU

7. detsembril 2021 langetas Ungari konstitutsioonikohus otsuse, et Ungari migratsiooniseadused on Euroopa Liidu määruste suhtes ülimuslikud. Konkreetne otsus on seotud ainult migratsiooni puudutavate seadustega. Enamik ungarlasi toetab EL-i liikmelisust ja Ungari jääb EL-i pühendunud liikmeks.

Konstitutsioonikohtu järgi on ungarlastel õigus keelduda elamast koos inimestega, kellega neil puudub sajanditepikkune ühine taust. Migratsioon ei ohusta mitte ainult riigi suveräänsust, vaid ka eneseväärikust.

Vaidlus migratsiooniküsimuse üle sai alguse, kui Euroopa Kohus mõistis hukka Ungari otsuse saata migrandid transiittsooni ja mitte lubada nende sisenemist Ungarisse. Euroopa Kohtu otsuse järgi on mingrantidel õigus siseneda ja jääda Ungarisse ka siis, kui nad saabuvad turvalisest riigist ja nende asüülitaotluseid ei ole veel Ungaris läbi vaadatud. Euroopa Kohtu otsuse järgselt kaotas Ungari transiittsoonid ja Ungari valitsus taotles konstitutsioonikohtult otsust Euroopa Kohtu otsuse ülimuslikkuse ja kohaldamise osas.

Ungari konstitutsioonikohus otsustas, et ehkki Ungari on delegeerinud osa oma suveräänsusest EL-ile, on Ungaril kohustus kaitsta oma kodanike õigusi ühepoolselt juhul, kui EL-i poliitika ei taga Ungari kodanike õiguste kaitsmist [—], seda seni, kuni Euroopa Liidu institutsioonid võtavad kasutusele vajalikud meetmed ühispädevuste tõhusaks teostamise.

Ungaril on õigus kaitsta oma piire ja kaitsta oma kodanikke migratsiooni negatiivsete mõjude eest. Kohtu otsusega tunnustatakse, et riigi rahvastiku koosseis sellisena, nagu see on kujunenud läbi aegade ja riigi sotsiaalkultuuriline keskkond on inimväärikuse ja väärtuste lahutamatu osa.

Mäletatavasti toimus Ungaris 2016. aastal referendum. Nii sellel referendumil kui ka sellele järgnenud parlamendivalimistel näitasid ungari kodanikud selgelt, et nad ei toeta Brüsseli immigratsioonipoliitikat. Järelduvalt ei ole mitte kellelgi õigust muuta Ungari rahvastiku koosseisu.

Konstitutsioonikohtu otsus annab kindla õigusliku aluse, millele tuginedes on võimalik jätkata Ungari ja kogu Euroopa kaitsmist.

Otsuse originaaltekst inglise keeles: http://hunconcourt.hu/uploads/sites/3/2021/12/x_477_2021_eng.pdf