Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Ungari lükkab ümber meedias levitatavad valed ja selgitab põhiseaduse täiendamise tausta

-
17.12.2020
Ungari lipuvärvides sild üle Doonau.

Ungari parlament toetas hiljuti põhiseaduse täiendamist sättega, mille kohaselt on „ema naine ja isa mees“. Ühtlasi täpsustati mõningaid adopteerimisega seotud regulatsioone. Kuna muudatus on tekitanud palju vastukaja, täpsustab Ungari valitsus oma infokirjas selle täpset eesmärki.

Muudatusega lisati Artikkel L juurde täiendus (artikli täiendus on märgitud kaldkirjas): „Artikkel L (1) Ungari kaitseb abielu institutsiooni mehe ja naise liiduna, mis on sõlmitud vabatahtliku otsusega, ning perekonda kui rahvuse püsimise alust. Perekondlikud sidemed rajanevad abielul ja/või vanemate ja laste suhetel. Ema on naine ja isa on mees. (2) Ungari toetab pühendumust saada lapsi. (3) Perekondade kaitset reguleerib alusseadus.“

Kriitikud väidavad, et seadusemuudatus keelab samasoolistel paaridel lapsendamise ja et sellega võetakse ära otsustusõigus lastekaitse ekspertidelt lubada samasoolistele paaridele adopteerimist. Kriitikute väitel tekitab seadusemuudatus olukorra, kus lastekodulastelt võetakse võimalus kasvada üles armastavas peres.

Tegelikult muudeti Ungari lastekaitseseadust ja tsiviilseadustikku järgmiselt.

Endine regulatsioon ütles, et abielupaaride ja üksikvanemate adopteerimisõiguse üle otsustab eestkosteasutus. Adopteerimisel on eelisõigus abielupaaridel.

Muudetud regulatsioon aga ütleb, et teatud erijuhtudel hindab üksikisiku sobivust adoptiivvanemaks perekonnaasjade minister. Sellele hindamisele järgneb eestkosteasutuse poolne hindamine.

Adopteerimine registreeritud samasoolistele paaridele keelati aastal 2009 tolleaegse vasakvalitsuse poolt vastu võetud seadusega nr XXIX. Nimetatud seadus on kehtinud seega juba aastast 2009.

Uus regulatsioon ei keela üksikisikutele adopteerimist. Regulatsioon paneb vaid paika protseduurireeglid, mille kohaselt annab adopteerida sooviva üksikisiku hindamiseks volitused perekonnaasjade minister.

Seaduse silmis on abielupaarid olnud adopteerimisel alati eelisseisundis. Adopteerimine üksikisikule on lubatud, kui selleks annab volituse perekonnaasjade minister.

Praegu vastu võetud põhiseaduse muudatus ei mõjuta LGBTI isikute õigusi.