Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Ungari: me oleme uhked, et oleme sajandeid kaitsnud Euroopa kultuuri, pärandit ja eluviisi

-
17.09.2019
Ungari justiitsminister Judit Varga.
© EPA/Scanpix

Ungari tõrjus esmaspäeval Euroopa Liidu üldasjade nõukogus korraldatud kuulamisel tagasi vasakliberaalide süüdistusi “bloki väärtuste rikkumises ja õigusriigi põhimõtete jalge alla tallamises”.

“Taas kord naelutatakse meid häbiposti massiimmigratsiooni tagasilükkamise eest. Paraku on faktid meie poolel. Me kaitseme Ungarit,” lausus Ungari justiitsminister Judit Varga enne kuulamist säutsudes, mille edastas Ungari esindus EL-i juures.

Ungari on keeldunud osalemast EL-i ebaseaduslikes nõudmistes jagada liikmesriikide vahel ära Süüriast ja teistest riikidest EL-i saabuvad migrandid, pälvides sellega Brüsseli pahameele.

“Me oleme uhked, et oleme sajandite vältel Euroopa piire kaitstes kaitsnud selle kultuuri, pärandit ja Euroopa eluviisi. Täna teeme sama,” kirjutas Varga.

Euroopa Parlament alustas aasta tagasi ametlikku rikkumismenetlust Ungari suhtes õigusriigi põhimõtete väidetavate rikkumiste tõttu immigratsioonivastase peaministri Viktor Orbáni valitsuse all.

Ungari valitsust süüdistatakse meediavabaduse piiramises ning kohtunike sõltumatuse nõrgestamises. Teoreetiliselt võib EL-i lepingu 7. artikli käivitamine viia Ungari hääleõiguse kaotamiseni EL-i nõukogus. See on siiski ebatõenäoline, sest vajaks liikmesriikide üksmeelt, mida on raske saavutada.

EL-i üldasjade nõukogu, kus igast riigist on välis- või Euroopa-minister, kogunes esmaspäeval Brüsselis. Ühtegi sellist kuulamist ei ole Ungari suhtes varem korraldatud. Poolal, keda Euroopa Komisjon süüdistab samuti “õigusriigialastes rikkumistes”, on selja taga juba kolm sellist kuulamist.

EL-ile “teevad muret” Ungari õigussüsteemi iseseisvus, sõnavabadus, korruptsioon ning vähemuste, migrantide ja asüülitaotlejate õigused.

Oma maa migrantidega üle ujutanud Prantsusmaa ja Saksamaa teatasid kuulamisel ühisavalduses, et europarlamendi raportis antud ülevaade hetkeolukorrast põhiväärtuste alal Ungaris on “muret tekitav”.

Õigusriigiküsimuste eest vastutav Euroopa Komisjoni asepresident Frans Timmersmans, kes on tuntud rahvusriikide vaenaja ja immigratsiooni toetajana, tõstis esile “väga, väga tugevat pühendumust” EL-i väärtuste alalhoidmisele ja rõhutas, et see saab ka novembris tööd alustava uue Euroopa Komisjoni prioriteediks.

EL-i üldasjade nõukogu istungit juhtinud eesistujariigi Soome EL-i asjade minister Tytti Tuppurainen ütles, et esmaspäevane kuulamine oli Ungari jaoks alles esimene. Soome on Ungari karistamise oma prioriteediks võtnud.

“Meil tuleb otsustada järgmistel nädalatel ja kuudel, kuidas edasi liikuda,” lausus Tuppurainen, lisades, et ministrid hoiavad laual võimaluse kehtestada Ungarile EL-i lepingu 7. artikli alusel sanktsioonid. (BNS-UU)