Ungari: me oleme uhked, et oleme sajandeid kaitsnud Euroopa kultuuri, pärandit ja eluviisi

Maailm,
©EPA/Scanpix
Ungari justiitsminister Judit Varga.

Ungari tõrjus esmaspäeval Euroopa Liidu üldasjade nõukogus korraldatud kuulamisel tagasi vasakliberaalide süüdistusi “bloki väärtuste rikkumises ja õigusriigi põhimõtete jalge alla tallamises”.

“Taas kord naelutatakse meid häbiposti massiimmigratsiooni tagasilükkamise eest. Paraku on faktid meie poolel. Me kaitseme Ungarit,” lausus Ungari justiitsminister Judit Varga enne kuulamist säutsudes, mille edastas Ungari esindus EL-i juures.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Ungari on keeldunud osalemast EL-i ebaseaduslikes nõudmistes jagada liikmesriikide vahel ära Süüriast ja teistest riikidest EL-i saabuvad migrandid, pälvides sellega Brüsseli pahameele.

“Me oleme uhked, et oleme sajandite vältel Euroopa piire kaitstes kaitsnud selle kultuuri, pärandit ja Euroopa eluviisi. Täna teeme sama,” kirjutas Varga.

Euroopa Parlament alustas aasta tagasi ametlikku rikkumismenetlust Ungari suhtes õigusriigi põhimõtete väidetavate rikkumiste tõttu immigratsioonivastase peaministri Viktor Orbáni valitsuse all.

Ungari valitsust süüdistatakse meediavabaduse piiramises ning kohtunike sõltumatuse nõrgestamises. Teoreetiliselt võib EL-i lepingu 7. artikli käivitamine viia Ungari hääleõiguse kaotamiseni EL-i nõukogus. See on siiski ebatõenäoline, sest vajaks liikmesriikide üksmeelt, mida on raske saavutada.

EL-i üldasjade nõukogu, kus igast riigist on välis- või Euroopa-minister, kogunes esmaspäeval Brüsselis. Ühtegi sellist kuulamist ei ole Ungari suhtes varem korraldatud. Poolal, keda Euroopa Komisjon süüdistab samuti “õigusriigialastes rikkumistes”, on selja taga juba kolm sellist kuulamist.

EL-ile “teevad muret” Ungari õigussüsteemi iseseisvus, sõnavabadus, korruptsioon ning vähemuste, migrantide ja asüülitaotlejate õigused.

Oma maa migrantidega üle ujutanud Prantsusmaa ja Saksamaa teatasid kuulamisel ühisavalduses, et europarlamendi raportis antud ülevaade hetkeolukorrast põhiväärtuste alal Ungaris on “muret tekitav”.

Õigusriigiküsimuste eest vastutav Euroopa Komisjoni asepresident Frans Timmersmans, kes on tuntud rahvusriikide vaenaja ja immigratsiooni toetajana, tõstis esile “väga, väga tugevat pühendumust” EL-i väärtuste alalhoidmisele ja rõhutas, et see saab ka novembris tööd alustava uue Euroopa Komisjoni prioriteediks.

EL-i üldasjade nõukogu istungit juhtinud eesistujariigi Soome EL-i asjade minister Tytti Tuppurainen ütles, et esmaspäevane kuulamine oli Ungari jaoks alles esimene. Soome on Ungari karistamise oma prioriteediks võtnud.

“Meil tuleb otsustada järgmistel nädalatel ja kuudel, kuidas edasi liikuda,” lausus Tuppurainen, lisades, et ministrid hoiavad laual võimaluse kehtestada Ungarile EL-i lepingu 7. artikli alusel sanktsioonid. (BNS-UU)

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused