Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Ungari nõuab eriolukorra diktatuuriks tembeldajatelt andekspalumist. Ja õigusega

-
30.05.2020
Ungari võttis võitlust pandeemiaga tõsiselt – sõdurid desinfitseerivad hooldekodu ümbrust, milles levis koroonaviirus.
© AFP/Scanpix

Ungari on saatnud mitmele riigis koroonaviiruse tõttu valitsusele antud erakorraliste volituste kritiseerijale kirja sõnumiga “nüüd on õige hetk vabandust paluda”, vahendab BNS.

Ungari valitsuse rahvusvahelise kommunikatsiooni büroo kinnitas Soome uudisteagentuurile STT, et on saatnud valitsuse kritiseerijatele andekspalumist nõudvaid kirju.

Ungari parlament kiitis 30. märtsil heaks koroonaviiruse vastase eelnõu, mis võimaldas peaminister Viktor Orbánil ja valitsusel juhtida riiki parlamendist mööda minnes kuni eriolukorra lõpuni.

Orbáni sõnul olid erivolitused vajalikud otsuste tõhusaks langetamiseks ja muude sammude astumiseks hädaolukorra ajal. Ungarit igas küsimuses vaenavad liberaalid aga nägid nendes autoritaarse süsteemi kehtestamist.

Sel teisipäeval teatas valitsus, et esitab parlamendile seaduseelnõu koroonaviiruse tõttu võetud erakorraliste volituste tühistamiseks eriolukorra lõppedes, mida nähakse ette juuni lõpuks.

Kommunikatsioonibüroo sõnul hinnati riigi demokraatia olukorda valedelt alustelt.

“Oleme saatnud kirju mitme diplomaatilise esinduse kaudu neile meediaväljaannetele ja muudele rahvusvahelistele organitele, kes levitasid seda alusetut kriitikat, andes neile märku, et on tulnud õige hetk vabandust paluda,” vastas büroo STT järelepärimisele.

Ungaril on õigus – reaalselt oli tegu suure laimukampaaniaga iseseisva riigi otsuste vastu, ja kui laimajad isegi ei vabanda, võib selline praktika tavaliseks saada.

Soome uudisteagentuur teatas reedel, et Turu ülikooli riigiteaduste lektor Heino Nyyssönen sai kirja, milles tal soovitakse paluda vabandust koroonakriisiaegse Ungari diktatuuriks nimetamise ees.

Nyyssönen jäi STT-ga vesteldes oma seisukohale kindlaks ja ütles, et juba enne eriolukorda oli võimuerakonnal Fideszil Ungari parlamendis kahekolmandikune enamus.

Selline seisukoht on küll eriti hämmastav – see seab kahtluse alla demokraatliku süsteemi üldse, kui parlamendienamust, mis põhineb rahva toetusel, peetakse ebademokraatlikuks diktatuuri ilminguks.

Ajalehe Helsingin Sanomat andmetel on andekspalumist nõudva kirja saanud Soomes Euroopa Parlamendi liige Petri Sarvamaa, Euroopa-uuringute keskuse teadlane Timo Miettinen Helsingi ülikoolist ja Helsingin Sanomat ise. Ka avalikõiguslik ringhääling Yle on sellise kirja saanud.

Kui ühe riigi mainet ideoloogilistel kaalutlustel maha tehakse, siis oleks vabandamine ka meeldetuletuseta omal kohal.