Ungari sulgeb transiiditsoonide põgenikelaagrid, asüüli saab taotleda teistes riikides asuvates esindustes

Maailm,
©AFP/Scanpix
Transiiditsoon paikneb maa-alal Ungari ja Serbia vahel. Pilt on 2015. aastast.

Ungari teatas neljapäeval, et sulgeb vastavalt Euroopa Kohtu (ECJ) otsusele “transiiditsooni” põgenikelaagrid, kus hoitakse asüülitaotlejaid ja migrante.

“Transiiditsoon oli lahendus, mis kaitses Ungari piire ja Euroopa Kohtu otsus selles kaasuses on kahetsusväärne. Kuna Ungari on kohustatud otsust järgima, ei saa me teha midagi peale transiiditsoonide kõrvaldamise,” ütles Ungari peaministri kantselei minister Gergely Gulyás.

Ta lisas, et 280 inimest viiakse neljapäeval Serbia piiril asuvatest laagritest asüülikeskustesse. Gulyási sõnul peavad inimesed, kes tahavad Ungarilt asüüli paluda, tegema seda edaspidi Ungari diplomaatilistes esindustes teistes riikides.

Euroopa Liidu kõrgeim kohus otsustas läinud nädalal, et asüülitaotlejate hoidmine Ungari transiiditsoonides on võrdväärne kinnipidamisega, mida on lubatud teha maksimaalselt neli nädalat.

Ungari valitsus on neid võrrelnud lennujaamade transiidialadega, kus viibivad lende vahetavad reisijad, keda riiki ei lubata. Asüülikeskused on aga vastupidi avatud või poolavatud.

“Valitsus ei nõustu kohtuotsusega, mida see peab Euroopale julgeoleku mõttes ohtlikuks ja kahjulikuks,” ütles Gulyás. “Samas oleme me Euroopa Liidu liikmena loomulikult kohustatud iga kohtu otsust järgima ja seda me teeme.”

Ta tõi ka välja, et Euroopa inimõiguskohus jõudis 2019. aasta novembris teistsugusele järeldusele, leides, et transiidialadega ei võeta inimestelt õigust vabadusele ja turvalisusele.

Ungari ehitas 2015. aasta pagulaskriisi valguses enda lõunapiirile okastraadiga tara ja kaks transiiditsooni, et põgenikke takistada. (BNS)

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused