Ungari valimised: brüsseliidid ja punaliberaalid koondavad jõude, et külvata riigis kaost

Maailm,
- Updated
©EPA/ZSOLT SZIGETVARY HUNGARY OUT
Viktor Orban

8. aprillil toimuvad üldvalimised Ungaris. Praegune Ungari peaminister Victor Orbán ja tema partei Fidesz on seniste küsitluste valguses hoidnud endiselt favoriidipositsiooni.

Kuid vaid loetud nädalad enne valimisi on korraga ilmunud välja mees, kelle puhul arvatakse, et temast võib saada Orbánile tõsiseltvõetav oponent. Tegemist on 42-aastase Gergely Karácsony’ga, Budapesti Zugló linnaosa vanemaga. Karácsony ja tema partei Dialoog Ungarile on seni olnud üsna väikese toetusega, kuid nüüd on Karácsony väidetavalt tõusmas opositsiooniparteide liidriks.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Die Welt kirjutab, et loogiliselt võttes peaks ju Orbáni peamiseks rivaaliks valimistel olema Ungari parlamendi suuruselt teise partei Jobbiku juht Gábor Vona. Kuid Karácsony on löönud liidu Ungari sotsiaaldemokraatidega (MZDP), kes on viimastel aastatel olnud väga lõhestunud. Kuna MZDP ei suutnud tulla välja veenva ja tugeva peaministrikandidaadiga oma ridadest, otsustati Karácsony kasuks.

Liitu kuulub veel ka Ungari endise sotsist peaministri Ferenc Gyurcsány Demokraatlik Koalitsioon (DK). Gyurcsány on rahva hulgas äärmiselt ebapopulaarne ja paljuski just tema tegevuse tõttu ei ole Ungaris vahepealsetel aastatel tugeva vasakpoolse opositsiooni loomine õnnestunud. Kuid nüüd on vasakpoolsed korraga pildil tagasi ja kõik panused on pandud Karácsony’le, kes on asunud valimisvõitlusesse tüüpiliste vasakpoolsete nõudmiste ja loosungitega: kodukulude doteerimine, garanteeritud miinimumpalk kõigile jne.

Karácsony usub, et tema edule aitab kaasa praegu Ungaris kehtiv valimissüsteem, mis soosib otsemandaadi saanud kandidaate. 2014. aastal võitis Fidesz valimistel 106-st otsemandaadist 96 (parlamendis on 199 kohta, nendest 106 täidetakse otsemandaatidega). Kuna opositsioon oli lõhestunud, vajati võiduks sageli vähem kui 50% häältest. Juhul, kui opositsiooniparteid aga seekord seljad kokku panevad, võivad nad saada kokku rohkem hääli kui Fidesz.

Karácsony sõnul on retsept lihtne – opositsioonil tuleb aktiveerida võimalikult paljud valijad ja panna igas valimisjaoskonnas välja võimalikult vähe kandidaate. Saada tuleb vähemalt 40 otsemandaati. „Kui saame 25, ei ole Fideszil enam kahekolmandikulist häälteenamust, kui saame 40, ei ole Orbánil enamust. Kui saame 50 otsemandaati, on meil endal enamus,“ ütles Karácsony. Karácsony sõnul olevat 40 vajalikku isikumandaati opositsioonil samahästi kui kindlad. 50 mandaati ehk enamus on siiski ebatõenäoline.

Orbán kommenteeris tekkinud olukorda reedel ja ta eeldab, et parlamendi praegused opositsiooniparteid, ka Jobbik, astuvad tema vastu liitu. Samas – tulemused, kus mitte keegi enamust ei saa on keerulised, sest Jobbikuga koostöö on Karácsony välistanud. Kuid tema sõnul ongi kaoses Ungari parem kui Orbáni juhitud Ungari ja tema eesmärgiks olevatki süsteemi destabiliseerimine.

Allikas: Die Welt

Refereeris Triin van Doorslaer

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused