Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Ungari välisminister Péter Szijjártó: me ei ole mitte osa probleemist, vaid osa lahendusest

-
18.09.2019
Ungari välisminister Péter Szijjártó.
© EPA/Scanpix

Ungari välisminister Péter Szijjártó ütleb intervjuus Die Weltile, et Ungari ei toeta endiselt Euroopa Liidu migratsioonipoliitikat, kuid loodab, et uus Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen suhtub Ungarisse suurema toetuse ja lugupidamisega, kui seda on teinud senised EL-i tipp-poliitikud.

„Ungari jaoks ei ole probleemiks, kui keegi meid kritiseerib. Olen kindel, et ka järgmise Euroopa Komisjoni koosseisuga tuleb meil ette põhimõttelisi lahkarvamusi. Kuid me eeldame, et Ursula von der Leyen suhtub neis debattides oma vestluskaaslastesse austusega. Ajad, mil üksikuid liikmesriike häbiposti löödi, on loodetavasti möödas,“ ütleb Szijjártó.

Tulevane Euroopa Komisjon tahab viia sisse õigusriigi põhimõtete jälgimise mehhanismi liikmesriikide jaoks. Szijjártó leiab, et seni on õigusriigi põhimõtete hindamist saatnud pidev topeltmoraal. Ungarile on korduvalt heidetud ette teadusasutuste sõltumatuse õõnestamist, samas kui Soome haridusministeerium vastutab lausa seadusjärgselt teadusasutuste tegevuse eest. „Kaksikmoraal tuleks Euroopas selja taha jätta ja kõiki liikmesriike tuleks võtta ühe mõõdupuu järgi,“ selgitab Szijjártó.

Küsimusele, kas Ungari loodab, et EL pöördub ehk Ursula von der Leyeni juhtimisel sotsiaalküsimustes rohkem Viktor Orbáni vaadete suunas, vastab Szijjártó, et ehkki erinevad poliitilised arusaamad on täiesti mõistetavad, soovib Ungari, et ka nende positsioonidesse suhtutaks lugupidamisega.

„Ungari ei ole praeguses Euroopas mitte osa probleemist, vaid osa lahendusest. Ungari valitsus esindab ungari inimesi, me teenime ungari rahvast. Heitkem korraks pilk meie riigi ajaloole, ja sealt võib näha, et oleme vabaduse eest võitlev rahvas. Seega ei ole midagi imestada, et väline sekkumine ungarlastele ei meeldi. Fideszi edu valimistel on seotud majanduseduga ja tõsiasjaga, et Orbáni valitsus on kaitsnud meid edukalt illegaalse sisserände eest.“

Ta selgitab, et 2015. aastal marssis 400 000 illegaali läbi Ungari, kes ületasid ebaseaduslikult riigi piiri ja rikkusid kõiki reegleid, seega kutsusid nad ise esile selle, et neisse ei olnud võimalik suhtuda toetavalt.

„EL peab aktsepteerima, et Ungari rahva enamus ei usu sellesse, nagu viiks praegu toimuv sisseränne Euroopat edasi või mõjuks kuidagi värskendavalt. Seepärast kavatseme me ka edaspidi keelduda migratsioonikvootidest ja kaitsta oma piire illegaalse migratsiooni eest,“ ütleb Szijjártó.

Ajakirjaniku kommentaari peale, nagu poleks Ungari probleem mitte sisseränne, vaid noorte ungarlaste väljaränne, vastab Szijjártó, et viimaste aastate statistika kohaselt on paljud ungarlased kodumaale tagasi pöördunud. „Loomulikult teeme me ka kõik selleks, et neid tagasi meelitada. [—] Töötuse protsent on langenud 12 pealt kõigest 3,3%-le. Ainuüksi möödunud aastal tõusid palgad 12%. Ma usun, et oleme õigel teel.“

Szijjártó sõnul viib Ungari ellu terve mõistuse poliitikat, ka siis, kui seda kritiseeritakse. Kuid ta näeb ka, et kriitiline suhtumine migratsiooniküsimusse on Euroopas üha laiemalt levimas.

Sisserände kontrolli alla saamisel on Szijjártó arvates oluline õige järjekord. „Kõigepealt tuleb tegeleda piirikaitsega. Ei ole mingit mõtet rääkida mingist ühisest lähenemisest, kui me ei suuda kaitsta EL-i välispiire. Teise sammuna tuleks anda kriisiabi inimestele koha peal, mitte importida probleeme Euroopasse.“

Samas suhtub Szijjártó väga kriitiliselt Euroopa Piiri- ja Rannikuvalve Ametisse Frontex. „See ei ole üldse mingi lahendus. Frontex on reisibüroo. Piiride kaitsmisega peaksid tegema EL-i välispiiriga riigid. Nii näeb ju ka ette Schengeni leping. Migratsiooniküsimuses puudub EL-il endiselt plaan. Kui ainsaks toimivaks meetmeks on siiani olnud EL-i leping Türgiga, siis jääb mulle arusaamatuks, miks on mõned liikmesriigid muutnud oma hobiks Türgi presidendi manitsemise. Erdogani kritiseerimine võib kõne alla tulla siis, kui me ise oma piire kaitsta suudame.“

Allikas: Die Welt

Refereeris Triin van Doorslaer