ÜRO peasekretäri kiidulaul WHO-le vallandas USA kriitilise hinnangu

Maailm,
- Updated
©ZP/Scanpix
Maailmas on alanud vaidlus selle üle, kes on süüdi arvukates pandeemiaohvrites. Pilt on illustratiivne.

USA tervishoiu- ja sotsiaalteenuste minister Alex Azar kritiseeris esmaspäeval veelkord Maailma Terviseorganisatsiooni suutmatust hankida ja edastada olulist teavet uue koroonaviiruse kohta, mis võinuks pandeemiat tagasi hoida ja päästa palju inimelusid. Eelnevalt oli ÜRO pesekretär Antonio Guterres kritiseerinud neid, kes polevat WHO-d kuulanud ja olevat seega põhjustanud palju ohvreid.

“Peame olema ausad selle esmase põhjuse suhtes, mille tõttu see haiguspuhang kontrolli alt väljus. See oli organisatsiooni ebaõnnestumine hankida maailmale vajalikku teavet ja see läbikukkumine maksis palju elusid,” sõnas Azar videopöördumisel WHO aastakoosolekul.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Azar nõudis muu hulgas, et WHO tegevus peab muutuma rohkem läbipaistvamaks ja toetas koroonaviiruse pandeemiale reageerimise sõltumatut uurimist.

USA president Donald Trump nimetas Maailma Terviseorganisatsioonimuu hulgas Hiina käpiknukuks. “Hiina käpiknukud. Nad on Hiina-kesksed, kui pehmemalt öelda,” sõnas Trump.

Trump kordas, et Ühendriigid maksavad Maailma Terviseorganisatsioonile igal aastal umbes 450 miljonit dollarit, mis on suurim panus mistahes riigist. “Meid ei kohelda õiglaselt,” oli president veendunud.

President ähvardas alaliselt külmutada Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) rahastamise, kui organisatsioon järgmise 30 päeva jooksul oma tegevust märkimisväärselt ei paranda.

USA peatas maksed WHO-sse aprilli keskel, süüdistades seda liiga lähedastes suhetes Hiinaga ning koroonaviiruse pandeemia varjamises ja sellega halvasti toime tulemises.

Esmaspäeval edastas Trump Twitteris fotod kirjast, mille ta saatis WHO peadirektorile Tedros Adhanom Ghebreyesusele. USA presidendi sõnul tõi ta kirjas näited WHO puudustest pandeemia kriisijuhtimises.

“On selge, et teie ja teie organisatsiooni korduvad eksisammud reageerimisel pandeemiale on läinud maailmale rängalt maksma. Maailma Terviseorganisatsiooni ainus tee edasi on see, kui ta tegelikult demonstreerib sõltumatust Hiinast,” ütles Trump kirjas.

“Kui Maailma Terviseorganisatsioon ei luba olulisi parendusi järgmise 30 päeva jooksul, muudan ma USA rahastuse ajutise külmutamise alaliseks ja vaatan üle meie liikmesuse organisatsioonis,” hoiatas ta.

Ühendriigid on olnud WHO suurim rahastaja, toetades organisatsiooni mullu 400 miljoni dollariga ehk 364 miljoni euroga, samas kui Hiina panustas 40 miljonit dollarit.

Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) peadirektor Tedros Adhanom Ghebreyesus lubas esmaspäeval algatada koroonaviiruse pandeemiale reageerimise sõltumatu uurimise niipea kui võimalik.

“Algatan varaseimal sobival hetkel sõltumatu hindamise saavutatud kogemuste ja saadud õppetundide ülevaatamiseks ning soovituste esitamiseks riiklike ja üleilmse pandeemiavalmisoleku ja reageerimise parandamiseks,” ütles peadirektor WHO iga-aastase Maailma Terviseassamblee algul.

Euroopa Liit avaldas teisipäeval toetust Rahvusvahelisele Terviseorganisatsioonile (WHO) ja paljurahvuselistele püüetele koroonaviirusest jagu saada. “Praegu on aeg solidaarsuseks, mitte näpuganäitamiseks ega rahvusvahelise koostöö õõnestamiseks,” ütles EL-i välispoliitika pressiesindaja Virginie Battu-Henriksson.

See läheb vastuollu omakorda ÜRO peasekretäri Antonio Guterresi sõnadega, et WHO olevat kõik õigesti teinud, kuid riigid olevat tema õpetusi eiranud. (AFP-BNS-UU)

2 commentsOn ÜRO peasekretäri kiidulaul WHO-le vallandas USA kriitilise hinnangu

  • Avatar

    Trumpi poolt on lihtsalt tegemist süüdlase otsimisega, et juhtida tähelepanu kõrvale enda tegevusetuselt. Trump ise rääkis oma “hanerasvajuttu” veel poolteist kuud pärast seda, kui WHO hoiatas, et asi võib tõsiseks minna. Teine asi on, et WHO ei ole mingi riikidest eraldiseisev maailmavalitsus, nagu seda üritatakse maalida, ning USA on Trumpile alluvate inimeste näol seal täiesti esindatud. Paradoksaalselt just USA ekspert WHOs hoiatas jaanuari keskel, et viiruse massilise inimestevahelise leviku oht on reaalne (kuigi Hiina seda siis veel eitas) ning tuleks hakata valmistuma – millest Trump ei tahtnud kuuldagi, kiites selle asemel hiinlasi, kes on viiruse kontrollimisega väga hästi hakkama saanud.

    Veelgi omapärasem on, et Trumpi poeg räägib siiamaani oma isa kahe kuu tagust juttu, et koroona näol on tegemist ainult demokraatide vandenõuga Trumpi valimisvõitluse takistamiseks ning et see epideemia kaob päevapealt pärast USA presidendivalimisi.

  • Avatar

    Väga õige oleks peatada igasuguste moodustiste rahastus nagu who seal hulgas ka üro. Muidugi on naljakas, kui who lipitsejad süüdistavad teisi who möödapanekutes, kirjutas ju who veel jaanuari keskel, et koroona ei kandu inimeselt inimesele.

Lisa kommentaar:

Your email address will not be published.

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused