Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Ursula von der Leyeni kahtlased vaktsiiniostulepingud on nüüd liikmesriikidele koormaks kaelas

-
02.05.2023
Ursula von der Leyeni vaktsiinioste peetakse skandaalseteks.
© Scanpix

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen, kelle eestvedamisel vaktsiiniostulepingud sõlmiti, on juba mõnda aega uurimise all ning tema vastu on esitatud hagi seoses sellega, et von der Leyen vahetas enne vaktsiinilepingute sõlmimist salajasi tekstisõnumeid Pfizeri tegevjuhi Albert Bourlaga. Lepingute kohaselt on EL kohustatud ostma 4,2 miljardit vaktsiinidoosi, millest piisaks 27 liikmesriigi KÕIGI elanike üheksakordseks vaktsineerimiseks, kirjutab Die Welt.

Mitmed europarlamendisaadikud on esitanud kahtlase lepingu osas kriitilisi küsimusi ja Horvaatia saadik Mislav Kolakušić nimetas juhtumit lausa inimkonna ajaloo suurimaks korruptsiooniskandaaliks. Hetkel käivad Euroopa Komisjoni ja Pfizeri vahel läbirääkimised võimaluse üle loobuda tellitud vaktsiinidest.

Eriti ägedalt on Brüsseli praegust lepingut kritiseerinud Ungari, Poola, Leedu ja Bulgaaria, kes nõuavad lepingu muutmist. „Me ei nõustu saadetistega, mis ületavad liikmesriikide vajadusi, eriti olukorras, kus tõhustusdooside edasise kasutuse osas puudub selgus,“ seisab nende ühisavalduses. Ühtlasi on riigid teinud ettepaneku, et komisjon, kes lepingu sõlmis, ostaks üleliigsed doosid liikmesriikidelt tagasi ja annetaks need riikidele, kes neid soovivad.

Märtsis kutsus Bulgaaria tervishoiuminister Asen Medjidiev üles katkestama lepingut Pfizer-BioNTechiga. „Bulgaaria nõuab kategooriliselt vaktsiinitarne lepingu ülesütlemist „Pfizer-Bayontechiga“. [—] Bulgaaria ei vaja rohkem vaktsiine ja sundida riike ostma välja suuri koguseid, mis lähevad seejärel hävitamisele, on äärmiselt vastutustundetu sundida ega käi kokku Bulgaaria, Euroopa Komisjoni ega Euroopa Liidu kuvandiga,“ kirjutas Medjidiev.

Samas on vahepeal algatatud Euroopa Komisjoni presidendi Ursula von der Leyeni ja Euroopa Liidu vastu kohtuasi. Euroopa poliitikute ja lobistide vahelisi suhete järelevalvega tegelev ühing The Corporate Europe Observatory on kritiseerinud teravalt von der Leyeni tegevust vaktsiinilepingute sõlmimisel ja nõudnud Pfizeri tegevjuhiga vahetatud tekstisõnumite avalikustamist. Nende sõnul ei ole Euroopa Komisjon 25 aasta jooksul kordagi tegutsenud nii läbipaistmatult, nagu on seda tehtud praegu farmaatsiaettevõtetega suheldes.

Allikas: The European Conservative