Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

USA esindajatekoja liige kavatseb vaidlustada valijameeste kogu hääletustulemused

-
29.12.2020
Ameerika Ühendriikide Kapitoolium on kõige peamine koht, kus käivad koos istungitel nii USA Senat kui ka Esindajatekoda.

USA esindajatekoja liige Mo Brooks liigub edasi oma plaaniga vaidlustada valijameeste kogu otsus juhul, kui kongress kinnitab 6. jaanuaril ametlikult presidendiks Joe Bideni. Brooksiga on nüüdseks liitunud veel mitmed esindajatekoja liikmed.

„On tosinkond esindajatekoja liiget, kes on jõudnud minuga ühele ja samale otsusele; me kavatseme toetada valijameeste kogu hääletustulemuste vastustamist,“ ütles Brooks 28. detsembril intervjuus Fox Newsile.

Edukaks tegevuseks on vaja, et esindajatekoja liikmetega liituks vähemalt üks senati liige. Praeguseks on kaks senaatorit maininud, et võivad Brooksiga ühineda, kuid kumbki neist ei ole selles osas veel midagi konkreetset ette võtnud.

Senati vabariiklaste juht John Thune avaldas omakorda arvamust, et Brooksi ettevõtmist saadab igal juhul ebaedu. Vabariiklasest esindajatekoja liige Adam Kinzinger nimetas aga Brooksi ettevõtmist pettuseks.

Intervjuus Foxile tunnistas ka Brooks, et senini ei ole selge, kas mõni vabariiklastest senaator on valmis nendega liituma. „Peamiseks probleemiks on küsimus, kas meil on mõni senaator, kes on teinud hoolega ära oma kodutöö ja uurinud ilmnenud asjaolusid… et on toimunud laialdane valimispettus ja valimiste varastamine, millist ei ole Ameerika ajaloos enne nähtud,“ ütles Brooks. Tema sõnul on kurb, et on vabariiklasi, kes ei soovi asja lähemalt uurida ega langetada raskeid otsuseid.

Brooks on juba mitu nädalat kinnitanud, et kavatseb vaidlustada valijameeste kogu hääletustulemused Pennsylvania, Michigani, Wisconsini, Georgia, Nevada ja Arizona osas. Sarnast taktikat on varasemalt kasutanud mitmel korral ka demokraadid, kõige hiljutisemalt 2004. aasta presidendivalimiste ajal president George W. Bushi vastu.

Juhul kui selgub, et presidenti ei ole võimalik 6. jaanuaril valituks kinnitada, siis valib presidendi esindajatekoda. Sel juhul ei ole aga vaja koguda mitte esindajatekoja liikmete enamushääli (435 kongresmeni), vaid hääletamine toimub osariikide tasemel (antakse 51 häält). Igal osariigil on üks hääl ja selle värvi otsustab, millisel parteil on sellest osariigist rohkem kongresmene. Praeguste valimiste tulemusel on vabariiklastel kongresmenide enamus 28 osariigis ja demokraatidel 20 osariigis. Kummalgi poolel ei ole enamust kolmes osariigis.

See protseduur peab olema lõppenud 2021. aasta 20. jaanuari südaööks. Kui otsust südaööks ei langetata, valitakse lihtenamushäältega presidendiks esindajatekoja spiiker, kelleks on Nancy Pelosi.

Allikad: Epoch Times, Fox News