Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

USA kaitseminister hoiatas NATO kollektiivkaitsest kõrvalehoidjaid

-
15.02.2017
Laadime sisu...

USA kaitseminister James Mattis hoiatas kolmapäeval NATO-liitlasi, et Washington vähendab oma kohustusi alliansi liikmete ees, kui nood kaitsekulutusi ei suurenda.

“Ameerika maksumaksja ei saa enam kanda ebaporpoprtsionaalselt suur osa Lääne väärtuste kaitsest,” ütles Mattis NATO Brüsseli peakorteris kolleegidega kohtudes.

“Kui teie riigid ei taha, et Ameerika tõmbaks koomale oma kohustusi alliansi ees, peavad teie pealinnad näitama, et toetavad meie ühist kaitset.”

Washington on juba ammu nõudnud, et kõik NATO liikmed täidaksid kohustuse eraldada kaitsekulutusteks kaks protsenti sisemajanduse kogutoodangust, kuid hoolimata 2014. aasta Walesi tippkohtumise kokkuleppest on vähesed nii kaugele jõudnud.

Sel teemal on NATO-s sõna võtnud kõik viimaste aastate USA kaitseministrid, kuid Mattise hoiatuse kaal on seda suurem, et Trump ähvardas valimiskampaania ajal seada Ühendriikide abi sõltuvusse liikmesriigi enda panusest.

“Ameeriklased ei saa hoolitseda teie laste tulevase julgeoleku eest rohkem kui te ise,” ütles Mattis Brüsselis.

Praegu täidavad kahe protsendi kohustuse vaid USA, Suurbritannia, Kreeka, Poola ja Eesti. Mattise sõnul tuleb kindlustada, et aasta pärast ei oldaks kaitsekulutustega samas punktis kus täna.

AFPBNS

FOTO: AFP/Scapix