Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

USA-s proovitakse tappa ülemkohtunikke, aga FBI-l on aega otsida Trumpi juurest vanu dokumente

-
20.08.2022
Meeleavaldajate plakat Mar-a-Lagos.
© Scanpix

Ameerika Ühendriikides ei vaibu kriitika endise presidendi Donald Trumpi Mar-a-Lago kodus läbiviidud reidi osas. Ülemkohtunik Neil Gorsuchi endine kohtusekretär Mike Davis nõuab FBI direktori Chris Way ja USA justiitsministri Merrick Garlandi tagasiastumist ning selgitab, miks oli tegemist ebaseadusliku läbiotsimisega ja kuidas tuleks vabariiklastel edasi tegutseda.

„Kõik presidendid võtavad ametist lahkudes kaasa meeneid ja ülestähendusi. Nad ei tegele ise kastide kokku pakkimisega,“ kirjutab Davis Newsweekis. Ent isegi juhul, kui Trump võttis kaasa salastatud materjali, ei ole Davise sõnul tegemist kuriteoga. „Presidendil on põhiseadusest tulenev võim kustutada ükskõik millise dokumendi salastatus mis tahes viisil, sõltumata kõigile teistele kehtivatest muul viisil asjakohastest statuutidest või regulatsioonidest. President ei vaja kongressi või bürokraatide luba – ega pea järgima nende poolt seatud regulatiivseid ja seadusandlikke piiranguid,“ jätkab Davis, tuues oma väite tõestuseks välja USA ülemkohtu otsuse 1988. aastast (USA merevägi vs. Egan), kus sedastatakse, et presidendil on õigus salastada ja kontrollida salastatud teavet, milleks ta ei vaja kongressi toetust või luba.

Seega, kui Trump võttis Valgest Majast kaasa salastatud dokumente, siis on tal on olnud võimalik nende salastatus kustutada. President ei vaja selle otsuse tegemiseks kellegi luba. „Bideni justiitsministeeriumi jutt sellest, kuidas Trump on rikkunud mingit seadust, on täielik juriidiline absurd,“ kirjutab Davis ja imestab, miks ei konsulteerinud justiitsminister Garland enne reidi toimumist oma alluvuses olevate juristidega. „Võib-olla pelgas Garland, et ta ei saa selles osas soovitud vastust,“ täheldab Davis.

Lisaks saavad kõik endised presidendid enda käsutusse terve armee juriste, turva- ja salateenistuse töötajaid. Seega, isegi kui Trumpil oleks olnud salastatud dokumente, oleksid need kõik olnud korrektselt kaitstud.

„Alles hiljuti teatas FBI direktor Christopher Wray, et FBI on liiga hõivatud, et peatada ohtlik ja ebaseaduslik ähvarduskampaania ülemkohtu kohtunike kodude juures. Seda pärast juhtumit, kus ülemkohtunik Brett Kavanaugh kodu juures arreteeriti palgamõrtsukas. Paistab, et FBI-l ei ole aega uurida riigiametnikele tehtavaid reaalseid ähvardusi, ent neil on piisavalt aega tegeleda endise presidendi kodu läbi otsimisega 18 kuud vanade dokumentide pärast – mille osas Trump, nagu ta on avalikult kinnitanud, tegi võimudega täielikku koostööd,“ kirjutab Davis.

Tema sõnul peavad esinduskoja vabariiklased alustama justiitsminister Garlandi ja FBI direktori tagandamisprotsessi ning pikemas perspektiivis peaksid kongressi demokraadid reformima FBI, et vältida sarnaste poliitiliste reidide kordumist. „Me ei saa endale lubada, et meie õiguskaitseorganid muutuvad kolmanda maailma stiilis poliitilisteks rünnakrühmlasteks.“

Allikad: Newsweek, Townhall