Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

USA „tõeministeeriumi“ idee jooksis kokku, kuid valitsusele mittesobiva info tõrjumist rahastatakse endiselt

-
30.05.2022
President Bideni võimule tulles on tsensuur poliitiliste vastaste osas riigis aina tugevnenud.
© Scanpix

Aprilli lõpus teatas USA valitsus nn tõeministeeriumi ehk nõukogu loomisest, mille eesmärk on tegeleda „valeinfo“ vastu võitlemise ja „faktikontrolliga“. Nõukogu direktoriks määrati vasakradikaalsete vaadetega Nina Jankowicz. Kolm nädalat hiljem nõukogu loomine peatati ja Jankowicz lahkus direktori kohalt, põhjuseks väidetavalt tema vastu suunatud massiline verbaalsete rünnakute laviin.

Samas kirjutab The National Pulse, et konsultatsioonifirmal, mille nõustajana Jankowiczi töötas, oli föderaalvalitsuse poolt rahastatud leping n-ö valeinfoga võitlemiseks. Alethea Group loodi 2019. aastal ja enda sõnul tegeleb ettevõte oma klientide kaitsmisega valeinfo kampaaniate eest.

2021. aastal sai Alethea Groupi välissuhtluse juhiks Jankowicz. Mõned kuud pärast Jankowiczi liitumist ettevõttega sai Alethea Group AFWERX programmi kaudu oma esimese föderaallepingu. Lepingu eesmärk oli pressiteate väitel aidata Ameerika õhuväel leevendada valeinfojuhtumeid. „Alethea Groupi masinõppe platvormi Artemis kasutatakse selleks, et õhujõudude otsustajad saaksid ennetavalt vastata valeinfot sisaldavatele narratiividele, seda valitsuse kasutuspraktikaga kokku sobival viisil.“

Ühe Alethea Groupi esindaja sõnul on valeinfol ja sellest tulenevatel narratiividel sõjaväelastele väga halb mõju, tuues kaasa „poliitilisi pingeid ning lahkarvamusi teenistuses olevate liikmete vahel, põhjustades nt COVID-i vastu vaktsineerimise taseme langust, aga ka vandenõuteooriatest inspireeritud vägivalda ja võrguvälist tegutsemist“.

Ehkki Bideni administratsioon on hetkel nn tõeministeeriumi loomise plaanid peatanud, on valitsuse leping Alethea Groupiga endiselt jõus ja „valeinfo“ ehk valitsusele mitte sobiva info vastu võitlemiseks kasutatakse föderaalrahastust.

Allikad: The National Pulse, The Washington Post